Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Niskie ceny paliw to powód do radości przewoźników. Branża jednak ma uzasadnione obawy
Utworzona: 2023-09-20

Światowi eksperci nazywają sytuację na rynku paliwowym w Polsce „interesującą”. Ceny ropy na świecie rosną, a ceny na stacjach paliw w Polsce spadają. To trend nienaturalny ekonomicznie.

Obecna sytuacja przynosi sektorowi TSL sporo niepokoju, ale jednocześnie daje szansę na polepszenie konkurencyjności wobec innych firm w Europie.

Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to wytłumaczalne. Ceny paliw na całym świecie rosną, a w Polsce pozostają na niezmienionym poziomie. Z punktu widzenia sektora TSL to widzimy pozytywne strony takiego działania, ale nie brakuje też obaw, co stanie się, gdy ceny zaczną rosnąć i czy ten „skok” nie będzie wówczas dla wielu przewoźników szokiem. Gdy ceny paliw spadają to spadają jednocześnie ceny transportu drogowego w ujęciu krajowym i międzynarodowym. Polscy przewoźnicy są w stanie oferować klientom dobre warunki cenowe i wygrywać walkę o klientów z firmami z Niemiec, Holandii czy Skandynawii. Oczywiście nie wiadomo ile taka sytuacja potrwa, bo obecne utrzymywanie cen paliwa na niższym poziomie nie ma podłoża ekonomicznego, ale widzimy, że firmy na tym zyskująZdajemy sobie sprawę, że to sytuacja „na ten moment”. Mam nadzieje, że gdy nastąpi odwrócenie trendu, to nie będzie dla firm bolesne. Obecnie firmy sektora TSL rezygnują z zakupów hurtowych i nawet duże firmy logistyczne tankują na stacjach paliw. Nie ma jednak mowy o robieniu wielkich zapasów. Zabezpieczenie starają się stworzyć ewentualnie mniejsze firmy. Widzimy, że przedsiębiorcy sektora TSL w czasie recesji bardziej stawiają na funkcjonowanie „tu i teraz”, niż na robienie zapasów. Ceny paliwa mogą rosnąć, ale i mogą jeszcze spadać przyznaje Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL.
Źródło: Pr Progress
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels