Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Transport i Logistyka Polska

Apel do UE – pojazdy bioLNG powinny być zwolnione z myta!

Utworzona: 2023-09-15


Polskie organizacje branżowe alarmują, że w ramach planowanych zmian w opłacie drogowej, pojazdy ciężarowe zasilane paliwem gazowym mają zostać zobligowane do wnoszenia opłaty "maut" w pełnej wysokości, niezależnie od tego czy jest to kopalny LNG, czy zeroemisyjny bioLNG. Apel w tej sprawie do Komisji Europejskiej przekazły Polska Platforma LNG i bioLNG oraz Transport i Logistyka Polska.

W swoim apelu przedstawiciele polskich organizacji pracodawców przyznali, że przewoźnicy mieli świadomość ram czasowych zwolnienia z niemieckiego myta dla pojazdów zasilanych LNG (trwa do końca 2023). Znając jednak intencje jakie przyświecały niemieckiemu rządowi (rozwinięcie rynku pojazdów nisko- i zeroemisyjnych) inwestowali w rozwój swoich flot gazowych z myślą o zasilaniu ich w przyszłości bioLNG. Pojazdy LNG, co do zasady, mogą być również zasilane skroplonym biometanem pochodzącym z fermentacji beztlenowej materii organicznej.

Szefowie polskich organizacji podkreślili, że emisyjność tego paliwa jest zerowa, a przy zastosowaniu niektórych substratów może przyjmować wartości ujemne. Ponadto technologia zasilania pojazdów ciężarowych bioLNG jest doskonale opanowana i zdecydowanie tańsza niż technologie oparte na wodorze i energii elektrycznej. Stąd postulat, aby rząd niemiecki przemyślał decyzję dotyczącą zwolnień z opłaty "maut" i objął nimi również pojazdy zasilane bioLNG.Źródło: Transport i Logistyka Polska
Do ulubionych Transport i Logistyka Polska
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels