Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

AdBlue - wszystko co trzeba wiedzieć

Utworzona: 2023-09-16


Jeśli planujesz zakup pojazdu z silnikiem Diesla, być może słyszałeś o AdBlue, ale jeśli nie wiesz dokładnie, co to jest i dlaczego tego potrzebujesz, odpowiedzi zawarte w tym artykule powinny rozwiać wszelkie niejasności w tym zakresie.

Co to jest AdBlue?

AdBlue to płynny dodatek do nowszych pojazdów z silnikiem Diesla wyposażonych w układ oczyszczania spalin z selektywną redukcją katalityczną (SCR). Jest to ciecz, która miesza się ze spalinami wytwarzanymi przez silnik, aby zmniejszyć ilość szkodliwego tlenku azotu (NOx) uwalnianego do atmosfery. AdBlue jest nieszkodliwy, ale nadaje się tylko do pojazdów z silnikiem Diesla wyprodukowanych po 2015 roku.

Do czego służy AdBlue?

Aby zachować zgodność z europejskimi przepisami dotyczącymi emisji gazów (norma Euro 6), producenci samochodów musieli znaleźć lepszy sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza wytwarzanego przez silniki samochodowe. Dlatego pojazdy zostały wyposażone w technologię SCR, która pozwala na dodanie do układu wydechowego płynów, takich jak AdBlue, które ograniczają zawartość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery. Kiedy płyn AdBlue zostaje wprowadzony do układu wydechowego rozkłada toksyczny tlenek azotu i przekształca go w nieszkodliwy azot i wodę. Należy pamiętać, że AdBlue nie jest dodatkiem do paliwa, ale konkretną marką należącą do Niemieckiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Z czego składa się AdBlue?

Być może słyszałeś plotkę, że AdBlue to po prostu świński mocz, ale to nieprawda. W rzeczywistości jest to ciecz składająca się z wody dejonizowanej i mocznika (substancji występującej w moczu). AdBlue jest produkowany zgodnie z określonymi normami. Na przykład zawiera 32,5% mocznika i 67,5% wody dejonizowanej. Podstawową funkcją wody dejonizowanej przekształcenie stałego mocznika, który składa się z bezbarwnych kryształów, w ciekły roztwór, który zostanie wlany do układu wydechowego.

AdBlue nie ma koloru, zapachu i nie powoduje żadnych niebezpiecznych skutków. Tak więc, mimo że zawiera mocznik, po użyciu nie będzie miał zapachu przypominającego mocz. Należy go jednak przechowywać ostrożnie, ponieważ w kontakcie z niektórymi metalami ma właściwości korozyjne.

Dlaczego i kiedy warto go używać?

Warto stosować AdBlue, bo jest to produkt zmniejszający zanieczyszczenie powietrza. Większość samochodów napędzanych silnikiem Diesla uwalnia do środowiska znaczne ilości tlenku azotu (NOx), który jest szkodliwy.

Regularne wdychanie tlenków azotu może powodować uszkodzenia układu oddechowego, pogorszenie czynności płuc i zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego. Sprzyja także tworzeniu się drobnych zanieczyszczeń pyłowych, które są szkodliwe dla ludzi i roślin. Jednak prawidłowo stosowany AdBlue może zmniejszyć ilość NOx emitowanych przez samochody.

Należy pamiętać, żeby używać AdBlue, jeśli dany pojazd tego wymaga. Jeśli nie uzupełnisz go w odpowiednim czasie, samochód nie będzie mógł odpalić i będziesz musiał wezwać fachowca w celu przeprowadzenia naprawy. Dlatego zawsze należy uzupełnić jego poziom, gdy jest niski.

Jakie są zalety AdBlue?

AdBlue zapewnia wiele korzyści, w tym:
• redukuje emisję szkodliwych substancji aż o 90%,
• poprawia wydajność paliwową pojazdu,
• jest przyjazny dla środowiska,
• jest bezpieczny w użyciu i łatwy do przechowywania,
• jest niepalny,
• zmniejsza negatywny wpływ pojazdu na środowisko.

Jak AdBlue wpływa na zużycie paliwa?

AdBlue to dodatek do nowszych pojazdów z silnikiem Diesla wyposażonych w układ oczyszczania spalin z selektywną redukcją katalityczną (SCR), który obniża ilość NOx emitowanych ze spalin samochodowych. Nie ma wpływu na wydajność i osiągi pojazdu.

Jak uzupełnić AdBlue?

Wlew AdBlue znajduje się pod maską lub w pobliżu zbiornika paliwa. Posiada jasnoniebieską zatyczkę z wypisaną nazwą. Gdy poziom AbBlue jest niski, zapali się lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej. Należy jednak unikać rozlewania płynu na elementy pojazdu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lakieru. W takim przypadku, należy natychmiast oczyścić takie miejsce wodą.

Jak przechowywać Adblue?

• przechowuj pojemnik w chłodnym miejscu,
• dobrze zamknij pojemnik, jeśli go nie używasz,
• nie dopuść do przegrzania lub zamarznięcia pojemnika,
• chroń pojemnik przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych,
• przechowuj AdBlue w miejscu o temperaturze powyżej -11°C, ponieważ w tej temperaturze może zamarznąć,
• jeśli dojdzie do zamarznięcia, przed użyciem poczekaj, aż płyn się ogrzeje.

Czy AdBlue jest niebezpieczny?

AdBlue jest rozpuszczalny w wodzie i nie jest niebezpieczny. Zmniejsza narażenie na gaz szkodliwy dla ludzi i roślin. Jeżeli niepokoi Cię poziom emisji gazów cieplarnianych produkowanych przez twój pojazd, warto rozważyć zakup pojazdu, w którym można stosować AdBlue.

Źródło: Eurowag
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels