🔸 Sankcje za przekroczenie prędkości
Przekroczenia prędkości będą nadal podlegać karze co najmniej jednego roku więzienia i utraty prawa jazdy na dwa lata. Jednakże sądy mają obecnie większą swobodę w zakresie uwzględniania okoliczności konkretnego wykroczenia, a w określonych przypadkach mogą orzec karę mniejszą niż rok pozbawienia wolności oraz skrócić czas utraty uprawnień do kierowania pojazdami.
🔸 Naruszenia popełnione przez posiadaczy prawa jazdy na okres próbny
Jeżeli osoba posiadająca prawo jazdy na okres próbny popełni wykroczenie, to okres ten nie będzie przedłużony, a uprawnienia nie zostaną anulowane. Przedłużenie okresu próbnego o rok nastąpi tylko w przypadku, gdy kierowca dopuści się poważnego wykroczenia drogowego, takiego jak przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 25 km/h, poza terenem zabudowanym o 30 km/h i na autostradzie o 35 km/h. W razie powtórzenia się sytuacji kierowcy muszą liczyć się z odebraniem uprawnień.
🔸 Ułatwienia dla służb ratowniczych
Organy kontrolne mają teraz obowiązek obniżyć kary za nieproporcjonalne wykroczenia drogowe popełniane przez kierowców policji, straży pożarnej, karetek pogotowia lub pojazdów celnych podczas wykonywania pilnych lub taktycznie niezbędnych przejazdów służbowych. Ponadto obecnie oceniana jest jedynie różnica w stosunku do prędkości, która byłaby odpowiednia dla danej operacji, a nie w stosunku do maksymalnej wskazanej prędkości. Zawsze może zostać zaniżony ustawowy minimalny czas trwania cofnięcia prawa jazdy.
🔸 Grzywny dyscyplinarne również w stosunku do osób prawnych
Odpowiedzialność posiadacza dotyczy obecnie nie tylko osób fizycznych, ale także osób prawnych. Oznacza to, że policja może nałożyć grzywnę dyscyplinarną na firmę, jeśli nie poinformuje policji, kto w określonym momencie prowadził firmowy pojazd.
Utworzona: 2023-09-12