Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Girteka rozszerza działalność i ściągą kierowców spoza UE, by poradzić sobie z brakami kadrowymi

Utworzona: 2023-08-20


Firma otworzyła nowe oddziały w Kazachstanie i w Kirgistanie, które skupiają się na przyciąganiu zawodowych kierowców do pracy w Europie.

Europejski rynek transportu drogowego stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami. Dekarbonizacja i rozwój samochodów ciężarowych to coś, co można osiągnąć w ciągu kilku lat, ale brak kierowców to rosnący problem, którego nie da się łatwo rozwiązać. Zwykle średnia liczba zatrudnionych kierowców powinna wynosić około 1,4 – 1,5 na ciężarówkę, ale jest wiele sytuacji, w których na ciężarówkę przypada nawet mniej niż 1 kierowca. To powoduje wiele problemów w łańcuchach dostaw w całej Europie.

Rosnący problem

Jak rozwiązać ten problem? Oprócz uproszczenia wymagań i procedur uzyskania zawodowego prawa jazdy, a tym samym przyciągnięcia większej liczby osób, jednym z najmniej wiszących owoców jest współpraca z krajami spoza Europy, takimi jak Kazachstan czy Kirgistan.

Niedobór kierowców to problem, który stał się problemem globalnym, dotykającym nie tylko Europę, ale cały świat. W samej Europie brakuje nam około 400-450 tysięcy zawodowych kierowców. I nie ma na to prostego rozwiązania, ponieważ wielu kierowców wkrótce odejdzie na emeryturę, a potencjału i atrakcyjności pracy wśród młodych pokoleń jeszcze nie ma. Powiedziałem jednak, ponieważ uważam, że Kazachstan i Kirgistan są przykładem i światełkiem nadziei, że jest przyszłość dla tego rodzaju pracy i przestrzeń do rozwoju dla profesjonalistów mówi Mindaugas Paulauskas, CEO Girteka Transport, części Girteka Group.

Nowe lokalizacje

Nowe oddziały Girteka Transport zlokalizowane w Ałmaty w Kazachstanie i Biszkeku w Kirgistanie skupią się na przyciąganiu zawodowych kierowców do pracy w Europie. Obecnie w firmie pracuje już ponad 3000 zawodowych kierowców pochodzących z krajów Azji. Firma obecnie skupia się na tym, aby sama praca była coraz bardziej atrakcyjna, a proces rekrutacji bardziej przejrzysty, wydajny i szybszy.

Nowe biuro Girteka Transport w Kazachstanie umożliwi nam lokalną promocję zawodu kierowcy ciężarówki. Dbamy o to, aby nasz proces rekrutacji był przejrzysty i bezpieczny dla wszystkich potencjalnych kierowców wyjaśnia Oksana Karpovičienė, Head of HR Expansion w Girteka Transport.
Dzięki nowym oddziałom Girteka nie tylko zaradzi brakowi kierowców, ale także odpowie na potrzeby i wymagania kierowców z Kazachstanu i Kirgistanu w ramach szybkiego i przejrzystego procesu, w którym obie strony odnoszą obopólne korzyści. Uelastycznienie procedury, przedstawienie jasnych i kompleksowych wymagań ofert pracy, a także zaoferowanie egzaminów na prawo jazdy zapewniających jakość usług transportu drogowego, to dopiero początek.

Te działania testowe to kolejne kroki w długofalowej strategii Girteki budowania właściwych, stabilnych i niezawodnych usług logistycznych w całej Europie, w obliczu wyzwań związanych z niedoborem kierowców i atrakcyjnością zawodu. Będąc największą firmą opartą na aktywach w Europie, znalezienie sprawdzonych rozwiązań biznesowych, takich jak angażowanie kierowców spoza Unii Europejskiej (UE), jest obowiązkiem firmy wobec swoich klientów, społeczności i partnerów. Kierowcy z Kazachstanu i Kirgistanu, począwszy od bardzo dokładnych szkoleń podczas procesu onboardingu, po okresowe szkolenia praktyczne i on-line, zdobywają też cenne doświadczenie i umiejętności, które później mogą być wykorzystane do świadczenia usług logistycznych na terenie całej Europy.

Źródło: Girteka
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels