Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Aktualizacja: rosyjskie i białoruskie ciężarówki nie wjadą do Polski na granicach z Białorusią

Utworzona: 2023-05-29


Od 1 czerwca br. zacznie obowiązywać rozporządzenie MSWiA, które zawiesza ruch towarowy na granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep.

Aktualizacja
Rozporządzenie, o którym informowaliśmy rano zostało podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Tym samym
od 1 czerwca br. od godz. 0.00 zawiesza się do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.

Informacja z godz. 9.00
Na podstawie art. 16 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 295) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. poz. 435, z późn. zm.2)) po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„§ 1a. Zawiesza się do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.”

Warto przypomnieć, że od kilku miesięcy polskie służby, w tym między innymi Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, czy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzą kontrole firm transportowych z białoruskim i rosyjskim kapitałem. Działania te mają ograniczyć nieuczciwe praktyki w transporcie drogowym. Również polscy przewoźnicy zauważają problem zwłaszcza ze strony firm z białoruskim i rosyjskim kapitałem, w związku z czym zorganizowali strajk, by zwrócić uwagę rządzących. Więcej w poniższych materiałach:

Nawet 90 firm transportowych pod jednym adresem. Będą zmiany przepisów?

Kolejne kontrole firm z białoruskim i rosyjskim kapitałem

ITD, KAS, PIP i SG weszły do 60 firm transportowych z białoruskim i rosyjskim kapitałem

Protest polskich przewoźników

Źródło: gov.pl
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels