Tematem przewodnim był „Monitoring pojazdów ciężarowych i autobusów z naciskiem na kontrolę tachografów oraz poprawność techniczną pojazdu”. Policjanci z 15 krajów poznawali i wymieniali się doświadczeniami i wiedzą na temat zwalczania manipulacji tachografami w celu zapobiegania wypadkom drogowym z udziałem autobusów i ciężarówek.
Pierwszego dnia seminarium w siedzibie Wyższej Szkoły Policji odbyły się wykłady na temat kontroli ciężarówek wygłoszone przez ekspertów policji chorwackiej i niemieckiej. Prelegenci skupili się na nowych formach manipulacji stosowanych na drogach całej Europy. Eksperci z włoskiej policji zaprezentowali nowe urządzenia służące do bezprzewodowego pobierania danych z tachografów nowej generacji. Drugiego dnia uczestnicy seminarium przenieśli się do siedziby Chorwackiego Centrum Pojazdów, gdzie mieli okazję zapoznać się ze sposobem wykonywania przeglądów technicznych pojazdów oraz rejestracji pojazdów w Chorwacji. Na terenie stacji kontroli technicznej pojazdów zademonstrowano metody kontroli pojazdów, kalibracji urządzeń oraz wyjaśniono procedury poprzedzające rejestrację pojazdów mechanicznych.
W ostatnim dniu zaprezentowano pracę mobilnej jednostki policji ruchu drogowego z naciskiem na codzienną kontrolę samochodów ciężarowych i autobusów. Uczestnicy wzięli również udział we wspólnej akcji prewencyjno-kontrolnej pod hasłem „Monitoring pojazdów ciężarowych i autobusów”. W akcji uczestniczyli przedstawiciele policji, inspekcji drogowej, celnicy, zespół Chorwackiego Centrum Pojazdów oraz przedstawiciele Europejskiego Urzędu Inspekcji Pracy.
Źródło: ROADPOL
Utworzona: 2023-05-25