Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Ustawa Prawo o ruchu drogowym art. 78 ust. 4Przeciwko Panu Emilowi została wniesiona sprawa do sądu, ponieważ zgodnie z kodeksem wykroczeń za niewskazanie osoby, której powierzono pojazd grozi kara grzywny. Sprawę jednak umorzono, ponieważ według sądu niedoszło do popełnienia wykroczenia, gdyż Pan Rau podając imię i nazwisko wskazał kierowcę. Według sądu obowiązujący przepis określa, że trzeba podać "komu" powierzyło się pojazd, a podanie imienia i nazwiska spełnia ten wymóg. To już druga taka sprawa z udziałem 'łowcy fotoradarów', która skończyła się dla niego pozytywnie.
Niedoprecyzowane przepisy mogą spowodować zatem sytuację, w której fotoradary i inne urządzenia nadzorujące nie będą użyteczne. Na nic zdjęcia i pomiary, jeśli nie będzie możliwa identyfikacja sprawców. Konieczna jest zatem nowelizacja przepisów.
Rząd może doprecyzować zapis art. 78 Prawa i ruchu drogowym. [...] Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby jednak wprowadzenie w życie wstrzymywanej od lat nowelizacji, którą przygotować miał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Chodzi o przepisanie na nowo tego, co było już gotowe za rządów PO-PSL – projektu nowelizacji, według którego odpowiedzialność za wykroczenie obciąża właściciela pojazdu. Chyba że ten, w ciągu określonego czasu, wskaże osobę, która jego autem wykroczenie popełniła.wyjaśnia ekspert, Łukasz Zboralski, brd24.pl