Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Nowoczesne technologie ograniczają koszty utrzymania flot
Utworzona: 2023-04-28

Obecnie w związku z kryzysem paliwowym oraz wzrostem kosztów pracy oraz prowadzenia działalności firmy szukają narzędzi, które w szybki sposób przyczynią się do generowania oszczędności.

Trend tenpotwierdzają dane z najnowszego raportu „Nowoczesne technologie ograniczające koszty utrzymania flot” przygotowanego przez Instytut KerallaResearch na zlecenie magazynu „Fleet” oraz Webfleet – wiodącego dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą pojazdów. Badanie wykonano wśród 465 mikro, małych i średnich firm posiadających samochody służbowe, osób odpowiedzialnych za zarządzanie firmą oraz osób decyzyjnych w kwestiach inwestycji rozwoju firmy. Raport prezentuje zainteresowanie nowoczesnymi technologiami wśród firm flotowych, ich świadomość sposobu w jaki wspierają one zarządzanie flotami w kontekście oszczędzania oraz w jakich działaniach najbardziej są użyteczne. Celem badania było również sprawdzenie w jakim zakresie klienci flotowi korzystają z najprostszych w użytkowaniu technologii, takich jak choćby aplikacje mobilne.

Najważniejsze wnioski z badania:

➡️ 46,9% klientów flotowych wyraża przekonanie, że technologia równa się oszczędności,
➡️ 41,1% klientów flotowych widzi największą przestrzeń do oszczędzania w obszarze paliwa,
➡️ 25,4% firm stosuje aplikacje mobilne do zarządzania flotą,
➡️ 132 firmy wykorzystujące lub planujące wykorzystywać aplikacje do zarządzania flotami twierdzi, że najważniejszymi korzyściami technologii na telefon jest szybka komunikacja pomiędzy pracownikami (58,3%), monitorowanie wydatków i lepsze zarządzanie (53,8%) oraz działania związane z bezpieczeństwem kierowców i ładunku (22,7%).

Oszczędzanie przy pomocy nowoczesnych technologii

Niemal połowa fleet managerów oraz innych decydentów przyznaje, że inwestycja w nowoczesne technologie pomaga im w oszczędzaniu. 31,6% uważa, że wymierne korzyści przychodzą po czasie i w zależności od innych czynników, natomiast 15,3% jest zdecydowanie przekonana, że technologia jest koniecznością w tym zakresie. Część respondentów nie jest przekonana o wpływie technologii na budżet firmy. Ponad 20% podaje, że technologia nie daje oszczędności, a 11,2%, że jest to jedynie dodatkowy wydatek dla firmy. Aż co piąta ankietowana firma miała jednak kłopot z stwierdzeniem czy inwestycja w technologie może wspomóc w optymalizacji floty. Warto podkreślić, iż większe przekonanie o korzyściach wykorzystywania nowoczesnych technologii istnieje w średnich firmach niż w mikrofirmach.

Branża jest dopiero na początku drogi związanej z wprowadzaniem zaawansowanych narzędzi technologicznych. Musimy budować świadomość i edukować w jaki sposób można wykorzystywać
nowoczesne systemy, jakie mają funkcje, jak je dopasować do potrzeb firmy oraz ile można z nimi zaoszczędzić. Widzimy duży potencjał w tym zakresie dla nas jako dostawców rozwiązań telematycznychAgnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland & EE w Webfleet.

Nowoczesne technologie dające największe oszczędności

Respondenci badania podkreślają, że obecnie największą przestrzenią do oszczędzania jest obszar związany z paliwem. Przedsiębiorcy stosują bowiem rozwiązania w samochodach służbowych, które pozwalają monitorować i kontrolować jego zużycie. 41,1% deklaruje, że prowadzi monitoring zużycia paliwa, czyli stara się nadzorować, jak jeżdżą kierowcy i jak duże wydatki ponoszą na paliwo, a 29,7% wdrożyło karty paliwowe pomagające zarządzać tankowaniami. Na oszczędzanie paliwa przekłada się również optymalizacja tras przejazdów, taki obowiązek wprowadziło 24,3% badanych firm.

Dokładne raporty, analiza spalania na poszczególnych trasach przez poszczególne pojazdy nie tylko w czasie rzeczywistym, ale także w dłuższym okresie historycznym, pozwalają szybko zidentyfikować wszelkie
anomalie oraz obszary do poprawy. Dodatkowymi i bardzo ważnymi benefitami osiąganymi niejako przy okazji jest poprawa bezpieczeństwa i obniżenie kosztów serwisowaniamówi Dariusz Terlecki, Regional Director Poland & EE w Webfleet
Badanie pokazuje również, że przedsiębiorcy chętnie wyposażają samochody w systemy telematyczne, które dokładnie raportują ogólny koszt flot oraz pomagają zarządzać firmą i podnieść bezpieczeństwo kierowców i przewożonych towarów. Z takiego wsparcia korzysta obecnie 12,5 proc. ankietowanych firm.

Korzyści dla firm i możliwości generowania oszczędności dzięki telematyce są tym większe, im większy zakres jej zastosowania i większy zakres pozyskiwanych oraz analizowanych danych. To zarządzający flotami stoją na końcu każdej innowacji i od nich zależy, czy będą chcieli wykorzystać potencjał oferowanych rozwiązańpodsumowuje Dariusz Terlecki.

Korzyści płynące z wykorzystywania technologii na telefon wspierających zarządzanie flotą

Według raportu 132 firm korzysta lub planuje wprowadzić aplikacje do zarządzania flotą. Są to głównie małe i średnie firmy, które zatrudniają od 10 osób i posiadają 10 samochodów wzwyż. Dla nich działania, do których najbardziej przydatne są aplikacje to przede wszystkim szybki przepływ informacji między pracownikami (58,3%) oraz monitorowanie wydatków związanych z paliwem, eksploatacją i naprawą samochodów (53,8%). Duża ilość respondentów przyznała również, że wdrożyli oni technologie by podnieść bezpieczeństwo swoich kierowców i przewożonych towarów – 22,7%.

Nowoczesne technologie do zarządzania flotą dają szereg usprawniających działanie narzędzi, które pozwalają na bieżąco monitorować stan techniczny pojazdów oraz planować i zarządzać zadaniami serwisowymi. Wykorzystując systemy telematyczne, można podejmować proaktywne działania, które będą miały na celu niedopuszczenie do jakiejkolwiek awarii, która spowoduje wzrost kosztów i może prowadzić do niebezpieczeństwa kierowców. Jest szereg narzędzi w postaci aplikacji mobilnych jak np.: Webfleet Vehicle Check, która służy usprawnianiu automatyzowania i cyfryzowania codziennych inspekcji pojazdów dokonywanych przez kierowców. Dzięki takim rozwiązaniom fleet manager otrzymuje informacje o stanie technicznym pojazdu i jego elementach, które wymagają bądź w przyszłości będą wymagać naprawy. Takie rozwiązania nie wymagają wielkich implementacji co pozwala bardzo szybko administrować całym procesem związanym z planowaniemmówi Agnieszka Szwaj.
Źródło: Webfleet
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels