Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Import paliw gotowych z Rosji objęty embargiem - polska branża uspokaja klientów
Utworzona: 2023-02-06

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu oraz Polska Izba Paliw Płynnych uspokajają, że wprowadzenie unijnego embarga na import rosyjskich paliw gotowych nie spowoduje poważnych zaburzeń rynkowych czy gwałtownych wzrostów cen na stacjach w Polsce.

REKLAMA
5 lutego 2023 roku weszło w życie unijne embargo na import rosyjskich paliw gotowych. Jest to odpowiedź na kontynuację działań wojennych prowadzonych przez Rosję w Ukrainie. Celem embargo jest ograniczenie możliwości finansowania rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów.

Jak informuje POPiH oraz PIPP, produkcja rafinerii w Płocku i Gdańsku pokrywa obecnie około 70% zapotrzebowania na olej napędowy w Polsce. Pozostała część jest sprowadzana z zagranicy, głównie drogą morską. Przez ostatnie miesiące (wprowadzenie embarga zapowiedziano ponad pół roku temu) branża paliwowa w całej Unii Europejskiej przygotowywała się do zmiany źródeł zaopatrzenia w paliwa gotowe, weryfikując i rozbudowując możliwości logistyczne oraz zawierając nowe kontrakty na dostawy.

Już od początku wojny w Ukrainie wiele firm paliwowych nie importuje oleju napędowego z Rosji, bilansując polski rynek zakupami z alternatywnych kierunków, dzięki czemu wejście w życie sankcji na import rosyjskich paliw gotowych nie będzie miało wpływu na ich łańcuchy logistyczne.

Zdaniem ekspertów, branża na bieżąco analizuje otoczenie rynkowe oraz podejmuje działania, aby utrzymać stabilne dostawy paliw oraz ich ceny. Bazy paliw i zbiorniki na stacjach są pełne. Polska ma również ustawowe zapasy strategiczne, dlatego w przewidywalnej perspektywie nie grozi nam brak dostępności paliw na polskich stacjach w związku z wchodzącymi w życie sankcjami. Jak zapewniają przedstawiciele obu organizacji, dostępność paliwa dla polskich konsumentów jest zagwarantowana. Uczulają też na rosyjską dezinformację.

Źródło: POPiHN
grafika poglądowa
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Bus Premium Class


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels