Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Elektryczne ciężarówki w porcie
Utworzona: 2023-01-27

Skaraslättens Transport największy w Szwecji dostawca usług w zakresie transportu kontenerowego, zaczęła eksploatować dwie ciężarówki elektryczne, do których wkrótce dołączy trzecia.

REKLAMA
Chociaż napęd elektryczny to lepsza alternatywa biorąc pod uwagę ślad węglowy, tego typu inwestycja wymaga skrupulatnego planowania. Ciężarówki elektryczne mają inne wymagania i są stosunkowo drogie w porównaniu z ich pojazdami konwencjonalnymi.

Z ekonomicznego punktu widzenia jest to wyzwanie oraz inwestycja z dłuższym czasem zwrotu. Dlatego zachęcamy klientów, którzy chcą, aby ich zlecenia były realizowane przy pomocy naszych ciężarówek elektrycznych, aby podpisywali z nami umowy długoterminowe mówi Johan Söderström, odpowiedzialny za zarządzanie zmianami w firmie Skaraslättens Transport.
Nowe pojazdy mają oczywiście ograniczenia jeżeli chodzi o zasięg, co oznacza, że nadają się do wykorzystania na stosunkowo krótkich trasach lub takich, które są położone blisko łatwo dostępnej infrastruktury ładowania. W nocy pojazdy będą ładowane w terminalu samochodowym portu, który prowadzi firma Logent Ports & Terminals.


Port w Göteborgu posiada również publiczne stacje ładowania, które są już dostępne w środku portu. Stacja Cirkle K w Vädermotet posiada sześć ładowarek dla samochodów ciężarowych, każda o mocy 360 kW. W tym roku w porcie zostaną udostępnione kolejne ogólnodostępne stacje ładowania.
Trzy elektryczne ciężarówki Skaraslättens stanowią ważny etap w rozwoju portu w Göteborgu, ale to dopiero początek trendu, który przyspieszy w 2023 r.,w miarę jak kolejne firmy transportowe i spedytorzy zaczną przestawiać się na pojazdy elektryczne. Jednym z przykładów jest firma DFDS, która jeszcze w tym roku planuje wykorzystać część z ponad 120 zamówionych już ciężarówek elektrycznych do transportu ładunków do portu w Göteborgu. Już teraz ciężarówki z napędem elektrycznym mają pierwszeństwo w wielu terminalach portowych, a w porcie przygotowywane są dodatkowe inicjatywy w ramach projektu, aby zachęcić przewoźników do transformacji.

Źródło: Port w Göteborgu
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels