Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Zmiany od 1 stycznia 2023 roku

Utworzona: 2022-12-28


Początek każdego nowego roku to z reguły czas dużych zmian w przepisach. Nie inaczej będzie i tym razem.

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w większości zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Nowe regulacje w głównej mierze koncentrują się na doprecyzowaniu obecnych przepisów oraz usunięciu wszelkich niejasności i wątpliwości interpretacyjnych. Ze względu jednak na ich obszerność dzisiaj skoncentrujemy się tylko na wybranych zagadnieniach.

Nowelizacja ustawy podatku o CIT:
◾Usuwa całkowicie przepisy dotyczące ukrytej dywidendy, wprowadzonej w Polskim Ładzie 1.0., które już na samym początku zostały odroczone do końca 2022 r.
◾Łagodzi mechanizmy WHT Refund.
◾Wprowadza modyfikację ulgi na złe długi – od nowego roku do zeznania nie będzie trzeba dołączać już załącznika z wykazem kwot i kontrahentów związanych ze stosowaniem tejże ulgi.
◾Obejmuje zwolnieniem podatkowym dla spółek holdingowych również proste spółki akcyjne wraz z częściowym ograniczeniem warunków, jakie należy spełnić, aby z niego skorzystać.
◾Wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca 2022 r. Tarcza obniża stawki m.in. paliwa, energii, żywności.
◾Wprowadza zmiany w zasadach i konstrukcji minimalnego podatku dochodowego CIT.
◾Doprecyzowuje przepisy dotyczące CIT-u estońskiego.
◾Uchyla przepisy dotyczące dokumentowania transakcji powiązanych, które obligowały podatników do sporządzania dokumentacji cen transferowych w stosunku do pośrednich transakcji rajowych.
◾Wprowadza zmiany w definicji „przerzucanych dochodów”, doprecyzowuje, kogo dotyczy płacony od nich podatek (podmiotów uzyskujących przychody pasywne, mających siedzibę poza Polską), wraz z ustanowieniem nowej przesłanki i mechanizmu obliczeń.

Nowe zasady i konstrukcja minimalnego podatku dochodowego CIT

Polski Ład 3.0. zawiesza podatek minimalny CIT do końca 2023 r. wraz z jednoczesną zmianą jego konstrukcji w postaci m.in. podwyższenia wskaźnika rentowności do 2%, wprowadzenia alternatywnej metody ustalania podstawy opodatkowania oraz rozszerzenia kręgu podmiotów wyłączonych z obowiązku jego opłacania. Z katalogu wyjęci zostali m.in. mali podatnicy, nieosiągający rocznych przychodów na poziomie wyższym niż 2 mln euro, spółki prowadzące gospodarkę komunalną, podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Doprecyzowanie przepisów dotyczących CIT-u estońskiego

Modyfikacje obejmujące CIT estoński koncentrują się głównie na doprecyzowaniu obecnie obowiązujących przepisów oraz zmianach o charakterze technicznym. Nowelizacja uściśla terminy zapłaty podatku od dochodu z przekształcenia oraz przepisy odnoszące się do wygaśnięcia zobowiązań z tytułu korekty wstępnej.

Skonkretyzowano również, do kiedy należy złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem w trakcie roku podatkowego – powinno nastąpić to do końca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma zostać opodatkowany ryczałtem.

Jedno z wielu doprecyzowań dotyczy ponadto wydatków, które nie są związane z działalnością gospodarczą. Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie będzie zaliczać się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku: w pełnej wysokości (w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej) lub w wysokości 50% (w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej).

Zmiany w zasadach poboru podatku u źródła

W zakresie podatku u źródła nowelizacja wprowadza zmiany dotyczące terminu składania oświadczenia WHT-OSC. Oświadczenie to płatnik będzie zobowiązany złożyć do organu podatkowego nie później niż do ostatniego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przekroczenia kwoty 2 mln zł. Nowe przepisy wydłużają również ważność pierwotnego oświadczenia. Jeżeli po złożeniu WHT-OSC płatnik zacznie dokonywać dalszych wypłat należności na rzecz podatnika, którego to oświadczenie dotyczyło, będzie on mógł stosować preferencyjne zasady WHT na podstawie pierwotnego oświadczenia do ostatniego dnia roku podatkowego, w którym złożył to oświadczenie.

Zwolnienie podatkowe dla polskich spółek holdingowych

Sporo zmian przygotowano również dla polskich spółek holdingowych. Pierwsza z nich obejmuje zwolnieniem z opodatkowania całość przychodów z dywidend uzyskanych przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, zamiast obecnie obowiązujących 95%.

Nowelizacja znosi ponadto ograniczenie w postaci 5-procentowego, maksymalnego limitu udziałów w innych spółkach posiadanych przez spółkę zależną oraz dotyczące warunku korzystania ze zwolnień w specjalnych strefach ekonomicznych i inwestycyjnych (SSE i PSI). Wydłuża także czas wymagany do spełnienia wszystkich warunków przewidzianych dla PSH i spółek zależnych. Przepisy dotyczące opodatkowania spółek holdingowych znajdą zastosowanie, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki te będą spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat (obecnie jest to 1 rok).

Istotny pozostaje także fakt, że dzięki nowelizacji polskie spółki holdingowe będą mogły mieć nie tylko formę spółek z o.o. lub S.A., ale i prostej spółki akcyjnej.

Źródło: Kancelaria Podatkowa TaxTrans
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels