Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Girteka ma sposób...
Utworzona: 2022-10-05

...na zmniejszenie śladu węglowego. Konkurs, w którym kierowcy rywalizują pod względem najbardziej ekologicznych umiejętności jazdy.

Istnieje wiele sposobów zmniejszenia śladu węglowego, zwłaszcza w transporcie: bardziej ekologiczne środki transportu, takie jak autobusy, pociągi, rowery, albo pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Decyzje i inicjatywy w tym zakresie potrzebne są także w sektorze logistyki, aby zapewnić odpowiednie wyniki w zmniejszaniu emisji CO2. To jeden z głównych celów 8. edycji Girtekas ECO Ligi.

Wszystko zależy od skali

Po drogach Europy każdego dnia jeżdżą miliony ciężarówek. Co by się stało, gdyby wszyscy kierowcy skupili się na bardziej ekologicznej jeździe i zmniejszeniu emisji CO2? Przy takiej skali, takie działania miałoby znaczący wpływ na poziom emisji w sektorze transportu, który odpowiada za około 25% całkowitych emisji w UE, z czego 71% przypada na transport drogowy. Oznacza to, że jeśli uda się nam zmniejszyć emisje w każdym samochodzie, autobusie i ciężarówce o 20%, uzyskamy około 4% redukcję łącznej emisji w UE. Ale jak to zrobić?

Girteka, dysponująca ponad 9.000 ciężarówek, uznaje redukcję emisji za jeden z kluczowych elementów strategicznych w zakresie rozwoju odpowiedzialnej logistyki przyszłości. Inwestując we flotę (średni wiek pojazdu wynosi poniżej 2 lat) i skupiając się na zachowaniach kierowców na drodze, Girteka przyczynia się do tworzenia bardziej czystej i zrównoważonej logistyki. Jedna z tych inicjatyw jest ECO Liga, konkurs, w którym kierowcy rywalizują pod względem najbardziej ekologicznych umiejętności jazdy.

Bycie liderem rynku nakłada pewną odpowiedzialność. Nie tylko wobec naszych klientów, ich ładunku, pracowników i udziałowców, ale wobec wszystkich spotkanych na trasie i poza nią. W przypadku naszej rozwijającej się floty kluczową kwestią jest to, jak zmniejszyć emisje, wykorzystując efekt skali. Dzięki wymianie pojazdów co 2 lata, jesteśmy w stanie osiągnąć wymierną redukcję CO2 mówi Mindaugas Paulauskas, CEO Girteka Transport.

Nacisk na bezpieczeństwo

Skupienie się na jeździe ekologicznej ma wiele zalet. Jedną z kluczowych korzyści jest poprawa bezpieczeństwa na drodze, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że liczba roku wypadków śmiertelnych w na drogach Europy w roku 2021 była o 5% wyższa niż w rok wcześniej.

Dzięki ECO Lidze kierowcy ciężarówek uczą się jak unikać wypadków, jak przewidywać sytuacje na drodze, jak dbać o siebie i innych uczestników ruchu oraz bezpiecznie dostarczać ładunek. Przy tak intensywnym ruchu na europejskich drogach kwestie bezpieczeństwa wpływają na efektywność łańcuchów dostaw i samą gospodarkę.

Nasi kierowcy muszą najpierw przejść roczne szkolenie, podzielone na sesje teoretyczne i praktyczne. Część teoretyczna trwa 2 godziny, podczas których instruktor wyjaśnia zasady bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Po części teoretycznej kierowcy przechodzą do części praktycznej, gdzie ćwiczą wszystko, czego nauczyli się na specjalnie zaprojektowanej przez nas trasie wyjaśnia Mindaugas Paulauskas, CEO Girteka Transport.
Jedź mądrze i bezpiecznie! – to główny cel inicjatywy motywującej do bardziej ekonomicznej i ekologicznej jazdy w Girtece w ramach ECO Ligi.

W ECO Lidze jazda jest analizowana według 8 różnych parametrów, od pracy na biegu jałowym, przez użycie hamulców i ekstremalne hamowanie, po zatrzymywanie się, używanie toczenia i tempomatu, aż po efektywność i obciążenie silnika. Połączenie tych parametrów daje wynik Eco, którego maksymalna wartość to 100 pkt. W tegorocznym pierwszym sezonie ECO Ligi udział wzięło prawie 18 000 kierowców, a konkurencja była zacięta. Zwycięzca Pavlo Diachuk zdobył 98,60 pkt i wyprzedzając następnych kolegów tylko o 2 punkty.

Zrównoważone rozwiązania cyfrowe

Zarządzanie flotą ponad 9000 ciężarówek wymaga zautomatyzowanych i zaawansowanych rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają monitorowanie i gromadzenie wszystkich danych. Przy takiej ilości informacji możliwości symulacji i rzeczywistych wyników badań są ogromne. Symulacje mogą być cennymi informacjami na potrzeby planowania łańcucha dostaw zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym.

Z informacji mogą skorzystać firmy współpracujące z Girteką. Coraz więcej klientów chce sprawdzić ślad węglowy i zmniejszyć wpływ na środowisko. Również tego rodzaju informacje są często wykorzystywane w raportach ESG, które staną się obowiązkowe w nadchodzących latach. Tak więc to, jak ograniczamy nasz wpływ na środowisko zależy od małych kroków podejmowanych w życiu codziennym i w pracy podsumowuje Mindaugas Paulauskas, CEO Girteka Transport.
Źródło: Girteka
grafika poglądowa
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels