Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Protest stacji kontroli pojazdów
Utworzona: 2022-09-26

Na 29 września w Warszawie zapowiedziano strajk, w trakcie którego część warszawskich stacji na znak solidaryzmu w czasie trwania protestu nie będzie przeprowadzała badań technicznych.

Przedstawiciele domagają się pilnej waloryzacji opłat za badania techniczne. Jak informował w rmf24.pl Marcin Barankiewicz - Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, sens miałaby waloryzacja na poziomie 150 zł netto za badanie samochodu osobowego. Należałoby też wprowadzić do ustawy Prawo o ruchu drogowym mechanizm automatycznej waloryzacji - np. o wskaźnik inflacji. Chodzi o to, żeby opłaty za badanie techniczne podążały za aktualną sytuacją gospodarczą. Działania protestujących będą odbywać się w trakcie posiedzenia Komisji Infrastruktury, na którym będzie omawiany projekt zmiany systemu badań technicznych, określający nowe warunki przeprowadzania badań na najbliższą dekadę, albo i dłużej (wdrożenie Dyrektywy 2014/45/UE).

Organizatorzy obawiają się, że może to być gwóźdź do trumny dla branży. Wielu przedsiębiorców już teraz nie stać na bieżące utrzymanie firmy. Tym bardziej nie udźwigną kosztów wprowadzenia reformy, które poprzez brak szczegółów są trudne do oszacowania. Dodatkowo mechanizmy przewidziane w projekcie pozwolą zamknąć dowolną stację poprzez cofnięcie na skutek kontroli uprawnień diagnostom z rygorem natychmiastowej wykonalności, a dotychczas pracujący diagności po upływie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów mogą mieć problem z uzyskaniem świadectwa kompetencji, które będzie uprawniało do przeprowadzania badań technicznych.

Dodatkowo na rynku zaczyna brakować pracowników, czyli diagnostów. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że około 33,5% to diagności w wieku 50-65 lat, a tych powyżej 65 roku życia jest przeszło 27%. Za chwilę wielu przedsiębiorców będzie miało problem z zatrudnieniem diagnosty. Po prostu nie będzie ich na rynku pracy.

Marcin Barankiewicz - Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów - przyznał w rozmowie z RMF FM, że liczba stacji w całej Polsce, które w czwartek nie będą działać w ramach protestu, jest trudna do oszacowania. Pracę ma wstrzymać co najmniej 40 stacji w Warszawie, ale deklarują to też przedsiębiorcy z innych części Polski.

Źródło: rmf24.pl/ PISKP
grafika poglądowa
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels