Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Zdalnie wykryli nieważną kartę kierowcy
Utworzona: 2022-09-24

Ważność jego karty do tachografu skończyła się pod koniec sierpnia, lecz ani kierowcy ani jego pracodawcy za bardzo to nie przeszkadzało. Mężczyzna od około trzech tygodni nadal pracował za kółkiem, używając nieważnego dokumentu.

14 września br. jedna z załóg inspektorów z katowickiego Inspektoratu Transportu Drogowego pełniła służbę na punkcie kontroli znajdującym się na parkingu przy byłym punkcie poboru opłat na autostradzie A4 na wysokości Gliwic. Mieli oni do dyspozycji nowoczesny system wspomagający typowanie pojazdów do szczegółowej kontroli. Składa się on ze specjalnego oprogramowania oraz anteny DSRC, która komunikuje się z tachografami najnowszej generacji, jeśli akurat takie urządzenia są zainstalowane w przejeżdżających pojazdach ciężarowych lub autobusach.

Jeden z pojazdów po takim odczycie został wskazany do weryfikacji. System wskazał, że w pojeździe używana jest właśnie karta kierowcy, której upłynęła ważność. Stan ten jak najbardziej się potwierdził – karta kierowcy prowadzącego tę ciężarówkę straciła ważność w ostatnich dniach sierpnia 2022 r. Kierowca tłumaczył się, że po urlopie nie zdążył jeszcze odnowić swojej starej karty, a nikt w jego firmie nie zwrócił mu uwagi, że jeździł będzie z nieważnym dokumentem. Co ciekawe tachograf po zalogowaniu takiej karty wyświetlał komunikat o jej nieważności i niczego na niej nie mógł zarejestrować, ale jej z urządzenia nie wylogowywał.

Konsekwencją stwierdzonej nieprawidłowości był mandat, jakim ukarano kierowcę. Dodatkowo wobec przewoźnika – pracodawcy kierowcy oraz wobec osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne, które zakończyć się mogą karami odpowiednio 2000 zł i 500 zł.

Źródło: WITD Katowice
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels