Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ukraina i UE uzgodniły tekst Umowy o liberalizacji transportu drogowego

Utworzona: 2022-06-22


Tekst przewiduje wykonywanie ruchu dwustronnego i tranzytowego przez przewoźników ukraińskich bez zezwoleń. Podpisanie dokumentu zaplanowano na koniec czerwca br.

Jak zaznaczył ukraiński minister infrastruktury, zawarcie takiej umowy pozwoli znacznie usprawnić i przyspieszyć logistykę między Ukrainą a UE. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy blokada ukraińskiego portu jest całkowicie uzależniona od stabilnej logistyki na zachodnich granicach. Jednocześnie strona ukraińska pracuje nad budową infrastruktury granicznej, która znacząco zwiększyłaby przepustowość na granicach zachodnich. W szczególności w ramach projektu Open Border planuje zlikwidować wszelkie wąskie gardła na granicy.

Negocjacje w sprawie możliwości zawarcia Specjalnego Porozumienia w sprawie liberalizacji transportu drogowego rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy.

Jak zaznacza ukraińskie ministerstwo infrastruktury, ograniczona liczba zezwoleń na przewozy międzynarodowe była olbrzymim problemem dla ukraińskich przewoźników w ciągu ostatnich 5 lat. Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między Ukrainą a UE w 2016 r. handel z Unią Europejską prawie się podwoił, a liczba przewozów drogowych – o 42%.

Jednocześnie liczba zezwoleń na transport międzynarodowy do poszczególnych krajów UE nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła. Każdego roku prowadziło to do dużych strat zarówno dla ukraińskich przewoźników, jak i całej gospodarki.

W kontekście wojny na pełną skalę i blokady ukraińskich portów kilkakrotnie wzrosła wielkość eksportu drogowego, a w konsekwencji potrzeba zezwoleń na transport międzynarodowy na niektórych obszarach. W pierwszym miesiącu inwazji na pełną skalę zespołowi Ministerstwa Infrastruktury udało się osiągnąć porozumienia w sprawie czasowego cofnięcia zezwoleń na transport ciężarówką z 12 krajami UE (Austria, Węgry, Włochy, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Niemcy, Dania, Litwa, Rumunia, Grecja i Słowacja).

Podpisanie Specjalnego Porozumienia o Liberalizacji Transportu Drogowego Ukraina-UE eliminuje konieczność stałego uzyskiwania odpowiednich zezwoleń i pozwala uniknąć wstrzymywania eksportu ukraińskich produktów przez drogowe przejścia kontrolne.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels