Biorąc pod uwagę rolę wodoru we wspieraniu unijnych celów w zakresie dekarbonizacji – a także cel planu REPowerEU polegający na stopniowym zmniejszaniu europejskiej zależności od importu rosyjskiego gazu – oba akty delegowane wpisują się w unijną strategią zwiększenia inwestycji w technologię wodorową w nadchodzących latach.
Produkcja wodoru mogłaby jednak stanowić zachętę do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł kopalnych, co podważyłoby korzyści dla klimatu wynikające ze stosowania wodoru i jego rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE. Dlatego Komisja ustala również wymagania, które zapewnią, że zwiększonej produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych będzie towarzyszyć odpowiedni wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Przyspieszony rozwój technologii wodorowej w planie REPowerEU
Wodór został uznany za szczególnie ważny dla sektorów, w których trudno przeprowadzić proces dekarbonizacji, takich jak lotnictwo i transport morski oraz niektórych sektorów przemysłu. W planie tym Komisja przedstawiła koncepcję przyspieszonego rozwoju infrastruktury wodorowej.W dokumencie roboczym dołączonym do planu REPowerEU Komisja przedstawia działania mające na celu zwiększenie popytu i podaży w stosunku do ustaleń zawartych w strategii wodorowej 2020. Celem planu REPowerEU jest wyprodukowanie 10 mln ton odnawialnego wodoru w UE do 2030 r. – czyli o 4,4 mln więcej niż ilość przewidziana w propozycjach unijnych ram dotyczących dekarbonizacji rynków gazu opublikowanych w grudniu 2021 r. – oraz import 10 mln ton odnawialnego wodoru z krajów spoza UE.
Źródło: Komisja Europejska