Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Konsultacje w sprawie ram regulacyjnych dla wodoru ze źródeł odnawialnych

Utworzona: 2022-05-27


KE rozpoczęła dwie konsultacje w sprawie dwóch aktów delegowanych wyjaśniających przepisy unijne dotyczące wodoru ze źródeł odnawialnych na mocy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii z 2018 r. Po ich przyjęciu dokumenty te uzupełnią ogólną propozycję Komisji dotyczącą ram regulacyjnych dla wodoru ze źródeł odnawialnych.

Pierwsza propozycja, obejmująca paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), określa kryteria dla produktów, które należą do kategorii „wodór odnawialny”, które odrywają istotną rolę w osiąganiu celów w zakresie energii odnawialnej dla sektora transportu. Druga propozycja dotycząca metodologii ograniczania emisji gazów cieplarnianych przedstawia szczegółowy schemat obliczania emisji w całym cyklu życia wodoru ze źródeł odnawialnych, a także pochodzących z recyklingu paliw węglowych, tak aby osiągnąć próg redukcji emisji gazów cieplarnianych określony w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii. Teraz oba dokumenty są przedmiotem czterotygodniowych konsultacji społecznych, które zakończą się 17 czerwca. Komisja zaprasza wszystkich obywateli i zainteresowane strony do zgłaszania uwag. Po zakończeniu konsultacji Komisja zaproponuje ostateczny tekst Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, które będą miały dwa miesiące na ich sprawdzenie zanim nastąpi ich oficjalne przyjęcie przez Komisję.

Biorąc pod uwagę rolę wodoru we wspieraniu unijnych celów w zakresie dekarbonizacji – a także cel planu REPowerEU polegający na stopniowym zmniejszaniu europejskiej zależności od importu rosyjskiego gazu – oba akty delegowane wpisują się w unijną strategią zwiększenia inwestycji w technologię wodorową w nadchodzących latach.

Produkcja wodoru mogłaby jednak stanowić zachętę do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł kopalnych, co podważyłoby korzyści dla klimatu wynikające ze stosowania wodoru i jego rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE. Dlatego Komisja ustala również wymagania, które zapewnią, że zwiększonej produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych będzie towarzyszyć odpowiedni wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Przyspieszony rozwój technologii wodorowej w planie REPowerEU

Wodór został uznany za szczególnie ważny dla sektorów, w których trudno przeprowadzić proces dekarbonizacji, takich jak lotnictwo i transport morski oraz niektórych sektorów przemysłu. W planie tym Komisja przedstawiła koncepcję przyspieszonego rozwoju infrastruktury wodorowej.

W dokumencie roboczym dołączonym do planu REPowerEU Komisja przedstawia działania mające na celu zwiększenie popytu i podaży w stosunku do ustaleń zawartych w strategii wodorowej 2020. Celem planu REPowerEU jest wyprodukowanie 10 mln ton odnawialnego wodoru w UE do 2030 r. – czyli o 4,4 mln więcej niż ilość przewidziana w propozycjach unijnych ram dotyczących dekarbonizacji rynków gazu opublikowanych w grudniu 2021 r. – oraz import 10 mln ton odnawialnego wodoru z krajów spoza UE.

Źródło: Komisja Europejska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels