Josephs.Scot

Szybsze zmiany biegów – kierowcy odczują różnicę
Utworzona: 2022-05-12

Inżynierowie Volvo Trucks zwiększyli szybkość zmiany biegów zautomatyzowanej skrzyni I-Shift, co zapewnia lepsze właściwości jezdne i poprawia płynność prowadzenia samochodów ciężarowych.

REKLAMA
Znaczącą poprawę właściwości jezdnych osiągnięto dzięki nowemu sposobowi współdziałania skrzyni biegów I-Shift z silnikiem. Zmiany obejmują m.in. szybszą aktywację sprzęgła, co skutkuje krótszą przerwą w momencie obrotowym. Dzięki temu zmiana biegów jest płynniejsza, co zapewnia bardziej harmonijne wrażenia z jazdy.

Im więcej zmian biegów wymaga dana trasa i teren, tym bardziej kierowca doceni wprowadzone ulepszenia. Dzięki szybszej nawet o 30% zmianie biegów kierowcy z pewnością odczują bardzo pozytywną różnicę
– zapewnia Pär Bergstrand, kierownik ds. skrzyni biegów Heavy Duty w Volvo Trucks.

Szybka zmiana przełożeń to wynik kilku kluczowych ulepszeń. Po pierwsze, nowe czujniki dostarczają bardziej dokładne dane do jednostki sterującej z nowym oprogramowaniem i szybszym mikroprocesorem, co znacznie skraca czas obliczeń. Po drugie, dodatkowa tarcza w hamulcu skrzyni biegów przyspiesza jego reakcję, umożliwiając w ten sposób wcześniejszą zmianę przełożenia. Wreszcie, zmniejszono objętość powietrza w różnych systemach aktywacji, na przykład w widelcach zmiany biegów, sprzęgle i hamulcu skrzyni przekładniowej.

W momencie wprowadzenia do ofrety skrzyni I-Shift w roku 2001 roku była to pierwsza w historii zautomatyzowana skrzynia biegów przeznaczona do samochodów ciężarowych dużej ładowności. Układ przeniesienia napędu jest dostosowany do silnika i podzespołów pojazdu już w fazie projektowania, przyczyniając się do redukcji zużycia paliwa, a tym samym zmniejszenia wpływu na środowisko. Zapewnia również większe bezpieczeństwo i inne ważne korzyści, w tym zmniejszenie hałasu, wibracji i fizycznego obciążenia kierowcy.

Obecnie wszystkie ciężkie pojazdy Volvo są standardowo wyposażone w skrzynię I-Shift. Od czasu wprowadzenia na rynek na całym świecie sprzedano ponad milion samochodów ciężarowych wyposażonych w zautomatyzowaną przekładnię.

Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels