Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Ewidencja czasu pracy kierowców

Utworzona: 2021-09-06


Należy pamiętać, że prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy jest regulowane prawnie. To obowiązek każdego pracodawcy, który pozostaje zobligowany do jej prowadzenia względem każdego, zatrudnionego na podstawie stosunku pracy pracownika.

Który dokumenty reguluje ewidencję czasu pracy kierowców?

Obowiązek prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy swoich pracowników został nałożony na niego przez rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej z dnia 10 grudnia 2018 r.

Zgodnie z § 6: „Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, obejmującą: dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy […]”.

Na czym polega ewidencja czasu pracy kierowców?

Analiza czasu pracy kierowców prowadzona w formie ewidencji pozwala uzyskać pracodawcy informacje potrzebne do ustalenia należnego dla każdego pracownika wynagrodzenia.

Karta ewidencji czasu pracy wskazuje na:
✅ liczbę przepracowanych godzin oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
✅ liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej,
✅ liczbę godzin nadliczbowych,
✅ dni wolne od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
✅ liczbę godzin dyżuru oraz godzinę jego rozpoczęcia i zakończenia, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
✅ rodzaj i wymiar zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
✅ wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
✅ czas pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Ewidencja Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy?

    🚩 KIEROWCY ZATRUDNIENI NA PODSTAWIE STOSUNKU PRACY

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak powinno wyglądać ewidencjonowanie oraz rozliczanie czasu pracy kierowców, powinniśmy sięgnąć do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Artykuł 25 tej ustawy reguluje, w jakiej formie pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców pozostających w stosunku pracy. Wymieniono 5 możliwości:
✅ zapis na wykresówkach,
✅ wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
✅ pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego,
✅ inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności,
✅ rejestry opracowane na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1–4.

Pracodawcy, którzy prowadzą ewidencję w jednej z powyższych form, są zobowiązani do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i wymiar (art. 25 ust. 1b).

Pracodawca jest także zobowiązany do udostępnienia kierowcy ewidencji na jego wniosek. Musi również przechowywać ją przez okres 3 lat po zakończeniu okresu nią objętego.

Ewidencji godzin pracy NIE prowadzi się względem:
✅ pracowników objętych zadaniowym czasem pracy,
✅ pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną – są oni jednak objęci ewidencją czasu pracy.

    🚩 KIEROWCY NIEPOZOSTAJĄCY W STOSUNKU PRACY

Ustawa czas pracy kierowców określa także, jak należy ewidencjonować czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy.

Kierowcy niepozostający w stosunku pracy to:
✅ przedsiębiorcy, o których mowa w art. 1 pkt 1a oraz
✅ osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących na jego rzecz: przewozy drogowe, do których ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 561/2006 albo umowa AETR, a także przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km.

Do prowadzenia ewidencji przedsiębiorcy zobowiązany jest on sam. W przypadku pozostałych osób ewidencję prowadzi podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy (art. 26d). Ewidencja jest prowadzona w jednej z powyżej wskazanych form.

Informacje na temat najczęstszych błędów popełnianych przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy kierowców, regulacji prawnych dotyczących norm czasu pracy kierowców jak również kar za przekroczenie czasu pracy kierowców znajdziecie w materiale przygotowanym przez ekspertów Kancelarii Transportowej Legaltrans - Ewidencja czasu pracy kierowców – jak rozliczać czas pracy kierowcy?

Autor: Kancelaria Transportowa Legatrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
Photo by Josh Hild from Pexels