Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Testy mówią całą prawdę
Utworzona: 2021-07-28

Testowanie opon jest ważną częścią procesu rozwojowego w firmie Goodyear. Producent bada parametry i własności jezdne opon ciężarowych m.in. w ośrodkach w Luksemburgu i we Francji. Oczywiście nie tylko tam...

Każda nowa opona opracowana przez specjalistów firmy Goodyear, zanim trafi do produkcji, musi spełnić ok. 50 różnych kryteriów, które podlegają ocenie podczas testów. Każde z nich dotyczy ważnej cechy eksploatacyjnej, jak np. prowadzenie i hamowanie na mokrej i suchej nawierzchni, przyczepność w zakrętach, stabilność i zachowanie przy wysokich prędkościach, opory toczenia, trwałość czy emitowany hałas. Opony zimowe testowane są w specyficznych warunkach, które pokazują m.in. trakcję i hamowanie na lodzie, trakcję, przyczepność, kierowalność i hamowanie na śniegu, także podczas jazdy pod górę.


Projektowanie opon to niełatwa sztuka, albowiem dążenie do poprawy jednej właściwości może prowadzić, i często prowadzi, do pogorszenia innej. Widać to na przykładzie zależności między oporami toczenia a odpornością opony na zużycie. Opracowanie mieszanki bieżnika, która zmniejsza opory toczenia i poprawia ekonomikę paliwową zwykle powoduje skrócenie okresu eksploatacji ogumienia, które zużywa się szybciej. Goodyearowi od lat udaje się wprowadzać ulepszenia wielu parametrów opon bez kompromisów dla innych własności użytkowych.


Koncern sprawdza swoje produkty w dwóch ośrodkach testowych, gdzie można symulować różne warunki drogowe, np. jazdę na nawierzchniach o zmiennej przyczepności. Testy opon zimowych prowadzone są natomiast w regionach polarnych, np. w Arktycznym Centrum Testowym w Finlandii. Goodyear korzysta także z usług niezależnych organizacji testowych, takich jak TÜV SÜD Automotive GmbH, które porównują własności opon różnych producentów.

Ważnym elementem procesu testowania opon są także próby drogowe. Ciężarówki i zestawy transportowe wyposażone w opony Goodyear jeżdżą podczas długodystansowych testów po drogach i autostradach w celu sprawdzenia ich w różnych warunkach, z jakimi muszą radzić sobie na co dzień kierowcy firm transportowych. Testy drogowe umożliwiają porównanie w warunkach rzeczywistych osiągów opon Goodyear z parametrami ogumienia innych producentów.

Źródło: Goodyear
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels