Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Użytkownik pyta – ekspert odpowiada
Utworzona: 2021-02-18

Nasz użytkownik zwrócił się do redakcji z prośbą o informacje na temat transportu opakowań zwrotnych z Wielkiej Brytanii na terytorium Unii Europejskiej. Chciał się przede wszystkim dowiedzieć, czy można w tym przypadku pominąć procedurę celną.

Nasz użytkownik poinformował, że chciałby skorzystać z połączenia promowego z Wysp Brytyjskich do Francji, a jednocześnie – jeśli to możliwe – uniknąć odprawy celnej. Użytkownik zastanawiał się, czy można dokonać tych czynności z numerem MRN, jednak bez odprawy celnej.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy dr Izabellę Tymińską z firmy Ekspert Celny, prowadzącą doradztwo z zakresu praktycznego zastosowania przepisów prawa celnego. Poniżej zamieszczamy odpowiedź specjalistki.

Ze względu na to, że Wielka Brytania stała się krajem trzecim (spoza UE), nie ma możliwości zgłaszania opakowań wielokrotnego użytku bez odprawy celnej. Po stronie wywozu należy dokonać odprawy celnej do procedury wywozu z dokumentem INF3, natomiast po drugiej stronie dokonać odprawy celnej w procedurze odprawy czasowej. Jeżeli towar ma wjechać w głąb terytorium danego państwa, tę drogę musi przebyć korzystając z procedury tranzytu. Po powrocie dopuszcza się go do obrotu jako towar powracający – ze zwolnieniem z opłaty cła. Ten sposób pozwala pomiędzy państwami obracać towarem „powierzonym” bez obowiązku zapłaty cła i podatku VAT – należy tylko zabezpieczyć a później odebrać tą wartość.

Można jeszcze użyć karnetu ATA, ale on również podlega zgłoszeniu w urzędach celnych – wyjścia, granicznym i przywozu. Należy go wykupić w Krajowej Izbie Gospodarczej. W obu przypadkach należy pamiętać o rozliczeniu się z procedury celnej lub Karnetu ATA w ustawowych terminach, tzn. na pozwoleniu odprawy czasowej lub 12 miesięcy przy Karnecie ATA.

Jeśli chodzi o MRN (Movement Reference Number) – to jest zawsze numer odprawy celnej we wszystkich 9 procedurach celnych.
http://ekspertcelny.pl/Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels