REKLAMA

Startuje radio stworzone specjalnie dla kierowców
Utworzona: 2020-10-16

Już dzisiaj, 16 października 2020 roku po raz pierwszy zabrzmi sygnał Polskiego Radia Kierowców. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, dobra muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji.

Cyfryzacja to przyszłość radia, dlatego szczególnie cieszy, że to właśnie publiczny nadawca, świętujący w tym roku 95-lecie istnienia, wprowadza w życie tak innowa­cyjny projekt. Jestem przekonany, że kie­rowcy szybko docenią funkcjonalność i nowoczesność radia stworzonego specjalnie dla nich podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.


Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny pro­gram sprofilowany pod wymagania i po­trzeby użytkowników dróg: kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użyt­kow­ni­ków hulajnóg, quadów a nawet motorówek – słowem: wszystkich pojazdów służących do prze­miesz­cza­nia się po drogach lądowych i wodnych. Radio dostępne będzie w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w Internecie. Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe. Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą z najbardziej wiarygodnych źródeł: z policji, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Straży Granicznej.

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów, a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie. Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Kierowcy dla kierowców

Czego potrzebują kierowcy? O tym najlepiej wiedzą oni sami, dlatego za mikrofonem Polskiego Radia Kierowców zasiądą doskonali dziennikarze, dla których motoryzacja nie ma tajemnic. Wywiady, porady, znakomici goście, atrakcyjna muzyka. Codziennie od 5:00 do 23:00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23.00 do godz. 5.00 – powtórki najciekawszych rozmów i dużo muzyki).

Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w Rozruszniku, przez Wysokie Obroty w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy na Luz. A przez cały ten czas będziemy
w kontakcie z naszymi słuchaczami mówi Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców.

Dla twórców stacji jednym z priorytetów jest promowanie bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach, odniosą się do warunków pogodowych tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców, poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy. Porozmawiają z najlepszymi w Polsce zawodowymi kierowcami, ekspertami – drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami, podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.Przepisem na dobre radio są ludzie z autentyczną pasją do radia i pasją do tego, o czym mówią. Takich właśnie zaprosiliśmy do współpracy zapewnia Mariusz Dąbrowski, wydawca nowej anteny, od lat związany z „Radiem Kierowców” w Programie 1 Polskiego Radia.

Decyzja o powołaniu nowej stacji jest odpowiedzią na zaintereso­wa­nie serwisami „Radia Kierowców”, które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce. Wierzymy, że Polskie Radio Kierowców szybko podbije serca słuchaczy, stając się najlepszym przewodnikiem i przyjacielem w drodze dodaje prezes Agnieszka Kamińska.

Ramówka Polskiego Radia Kierowców podzielona została na kilkugodzinne pasma

  • 🕔 -🕚 Codziennie od 5:00 do 11:00 – ROZRUSZNIK, czyli aktualizowane co kilka minut informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę, a przede wszystkim ogromna dawka dobrej energii.
  • 🕚 - 🕔 Od 11:00 do 17:00 – WYSOKIE OBROTY, czyli ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny. Prowadzący będą poruszać ważne dla kierowców tematy, np. dlaczego na drodze zawsze wygrywa fizyka.
  • 🕔 - 🕚 NA LUZIE, czyli bezpieczny powrót do domu z Polskim Radiem Kierowców. W paśmie od 17:00 do 23:00 najświeższe informacje, ewentualne ostrzeżenia pogodowe, wszystko, co trzeba wie­dzieć, aby bezpiecznie i w dobrym nastroju wrócić do domu. Ciekawostki motoryzacyjne, najważniejsze przepisy Kodeksu Drogowego, relacje reporterskie z kraju i zagranicy, rozmowy ze słuchaczami.
  • 🕚 - 🕔 Od 23:00 do świtu włącza się AUTOMAT – pasmo z powtórkami najciekawszych wywiadów, poruszających materiałów reporterskich i błyskotliwych felietonów oraz doskonałą muzyką.

  • Źródło: Polskie Radio
    Do ulubionych
    Photo by Josh Hild from Pexels