REKLAMA

Udawali kierowców zawodowych
Utworzona: 2020-05-23

A wszystko po to, by uniknąć kwarantanny. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, podczas tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w miejscowości Chyżne, ujawnili 2 fikcyjne umowy o pracę.

REKLAMA
Podczas kontroli pojazdów ciężarowych ujawniono dwóch obywateli Polski, którzy pod pozorem wykonywania pracy kierowcy chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Jak się okazało, dwaj mężczyźni (29 i 39 lat) na co dzień pracowali w Austrii, jednak chcąc odwiedzić rodziny i wjechać do Polski bez kwarantanny kupili po 80 euro fikcyjne umowy o pracę w charakterze kierowcy.

Sytuacja miała miejsce w czasie, kiedy obowiązywały przepisy zwalniające z kwarantanny jedynie osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe, zarobkowe w Polsce albo w kraju sąsiednim. Mężczyźni, którzy pracowali w innym kraju niż sąsiedni, chcieli zostać zwolnieni z kwarantanny, jako kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Co ciekawe, po dokładnym sprawdzeniu okazało się, iż jeden z mężczyzn rzekomo pracujący jako kierowca zawodowy nie posiadał uprawnień do kierowania żadnymi pojazdami. Mężczyźni niestety nie uniknęli kwarantanny, a dodatkowo zostali ukarani mandatami karnymi po 500 zł.

Karpacki Oddział Straży Granicznej przypomina, że od 16 maja br. z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP - stanowiącą granicę wewnętrzną - w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Innego kierowcę, który również podszywał się pod kierowcę zawodowego, ujawnili w Barwinku. Wjeżdżający samochodem osobowym ze Słowacji do Polski, przedstawił do kontroli fałszywe ukraińskie prawo jazdy. Jednak wnikliwa kontrola potwierdziła fałszerstwo dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami wszystkich kategorii. Mężczyzna przyznał, że dopuszczając się oszustwa miał na celu ominięcie obowiązkowej kwarantanny, a prawo jazdy kupił na Ukrainie przez Internet. 28-latek został skierowany na obowiązkową kwarantannę, a po jej zakończeniu funkcjonariusze będą kontynuować czynności w związku z popełnionym oszustwem, o czym pisaliśmy w osobnym materiale.

Źródło: Straż Graniczna
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels