REKLAMA

Przewóz bez zezwolenia, transport bez zabezpieczenia, brak przeglądu i zbyt duża masa
Utworzona: 2020-05-21

To nieprawidłowości wykryte przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego podczas jednodniowej akcji ważenia pojazdów.

REKLAMA
Choć działania łódzkich inspektorów nakierowane były na weryfikację masy, kontrole nie ograniczały się tylko do sprawdzenia wagi. W efekcie wykryto sporo nieprawidłowości.

Wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika zakończyła się kontrola ciężkiego pojazdu, którym przewożono elementy dźwigu wykorzystywanego przy budowie autostrady. Kierowca nie miał wymaganego zezwolenia. W tym przypadku konieczny był dokument uprawniający do przewozu tzw. ładunku podzielnego. Pojazd ważył także o 6 ton za dużo, a elementy dźwigu przewożono bez obowiązkowego w tego typu transportach pilotażu.

Za dużo ważyła także ciężarówka czteroosiowa skontrolowana przez ITD z Łodzi. W tym przypadku przekroczono nie tylko normy dot. dopuszczalnej masy całkowitej (o 4%), ale też normy nacisku na osie (o 11%). Problemy z wagą miało także sześć poddanych kontroli busów. Jeden z pojazdów nie miał ponadto wymaganego przeglądu – inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny. Zatrzymano także ciężarówkę, którą przewożono piasek bez plandeki zabezpieczającej przed wysypywaniem się na drogę – prowadzącego ukarano mandatem. Takie same kary otrzymali kierowcy przeciążonych pojazdów. Łącznie podczas tej akcji inspektorzy wystawili 9 mandatów karnych.

Źródło: GITD
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels