REKLAMA

Czyste i ciche dostawy żywności
Utworzona: 2020-05-23

Scania i ASKO, czołowa norweska hurtownia żywności, od dawna współpracują w zakresie dostaw pojazdów ciężarowych o wysokich parametrach eksploatacyjnych. Obie firmy wspólnie badają też nowe technologie elektryfikacji, w efekcie czego w ciągu trzech lat Scania dostarczy ASKO 75 ciężarówek z napędem elektrycznym.

REKLAMA
Na początku 2020 r. firma ASKO wprowadziła do eksploatacji cztery ciężarówki Scania zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, a w lutym powiększyła swoją flotę o dwa pojazdy tej samej marki z napędem elektrycznym. W ramach trzyletniej umowy ramowej, która będzie obowiązywać w latach 2020–2022, firma ASKO zadeklarowała zamówienie do 75 samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.

Bardzo cieszy nas, że postępowe firmy decydują się na działania mające na celu odejście od ciężkich pojazdów emitujących dwutlenek węgla. ASKO podejmuje zobowiązanie, które jest potrzebne do osiągnięcia celu porozumienia paryskiego dotyczącego ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5° C. Umowa z ASKO jest namacalnym przykładem współpracy z klientami na rzecz zrównoważonych rozwiązań transportowych
– powiedział Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny firmy Scania.
Przedstawiciele szwedzkiego producenta zaprezentowali niedawno cele firmy oparte na badaniach naukowych, które obejmują nie tylko radykalną redukcję własnej emisji dwutlenku węgla, ale także zapewnienie jej zmniejszenia wśród klientów firmy. Jednym z takich postępowych klientów jest firma ASKO, która zaplanowała, że do roku 2026 jej flota będzie zeroemisyjna.

Oficjalne plany wprowadzenia do sprzedaży elektrycznych pojazdów akumulatorowych Scania zostaną przedstawione w kolejnych miesiącach 2020 roku. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat technologia akumulatorowa będzie dalej udoskonalana, umożliwiając wydłużenie zasięgu pojazdu bez zwiększania masy baterii. Elektryczne ciężarówki stanowią uzupełnienie oferty wytwarzanych już przez firmę autobusów z napędem elektrycznym, a także pojazdów ciężarowych i autobusów hybrydowych.

Źródło: Scania
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels