REKLAMA

Jeden na trzech, drugi na dwóch kartach
Utworzona: 2020-02-12

Nie tylko swojej, ale dwóch cudzych kart używał kierowca skontrolowany przez kujawsko-pomorską Inspekcję Transportu Drogowego. Mężczyzna przewoził towar z Macedonii do Polski.

REKLAMA
Kontrola dokumentów i analiza danych pobranych z tachografu nie pozostawiały wątpliwości. Kierowca, który został zatrzymany do kontroli w Nowej Wsi na autostradzie A2, wykorzystywał podczas jazdy aż trzy karty kierowcy. Zapisywał swoje aktywności na swojej i dwóch cudzych kartach. Okazał inspektorom karty innych kierowców, którymi się posługiwał. Został ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł.

Konsekwencje poniesie też pracodawca. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie zagrożone karą na kwotę blisko 12 tys. zł. Ponieważ przedsiębiorca nie uiścił kaucji na poczet przyszłej kary, inspektorzy zakazali dalszej jazdy. Ciężarówkę skierowano na parking strzeżony w Toruniu.Kolejną ciężarówkę zatrzymał patrol ITD z Leszna na ekspresowej „piątce”. Inspektorzy jadąc na wyznaczone miejsce kontroli zwrócili uwagę na zestaw składający się z ciągnika siodłowego i chłodni, który przewoził artykuły spożywcze z Wrocławia w okolice Śmigla.

W trakcie analizy danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego zaczęli podejrzewać, że kontrolowany mężczyzna prawdopodobnie używał karty innego kierowcy. Zmiana kart następowała w różnych częściach kraju i często w godzinach nocnych. Kierujący przyznał się do używania karty należącej do osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie dla którego pracował.

Kontrola ITD zakończyła się w tym przypadku ukaraniem kierowcy mandatem w wysokości 2 tys. zł. Wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych za ujawnione naruszenia przepisów.

Źródło: GITD
Do ulubionych