REKLAMA

Spowodował katastrofę w ruchu lądowym. Kierowca ciężarówki stanie przed sądem
Utworzona: 2019-11-29

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 56-letniemu obywatelowi Rosji, który w kwietniu br. znajdując się w stanie nietrzeźwości (1,84 promila alkoholu we krwi), umyślnie naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym spowodował katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, kierowca nie zachował należytej ostrożności i wjechał ciężarówką na przejazd kolejowy pomimo włączonej czerwonej sygnalizacji świetlnej i opuszczanej rogatki, taranując ją. Następnie zatrzymał kierowany przez siebie pojazd na tym przejeździe w wyniku czego doszło do zderzenia z nadjeżdżającym składem towarowym relacji Trzebinia - Kostrzyn. W konsekwencji doszło do zderzenia i wykolejenia, uszkodzenia ciężarówki, lokomotywy, czterech cystern. Zniszczona została także infrastruktura kolejowa, w tym dwie rogatki, sygnalizator drogowy, pętla FSSB i podkłady kolejowe na odcinku 150 metrów.

Wobec podejrzanego zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego art. 173. [Katastrofa w komunikacji] § 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Art. 178. [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku] § 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze
Do ulubionych