REKLAMA

24 i basta!
Utworzona: 2019-11-29

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20.

REKLAMA
Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło nam się wykroczenie jeździć jeszcze ostrożniej. To co w tej sytuacji możemy zrobić szybko to sprawdzić, czy na pewno nie mamy nic na sumieniu. Dzięki e-usługom przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji nie musicie jechać na komisariat, by to zrobić.

Tylko w tym roku, od początku stycznia do końca października, Polacy sprawdzili online swoje punkty karne ponad 454 tysięcy razy. Dla porównania – przez cały ubiegły rok – niemal 362 tysiące razy. To kolejny dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z e-administracji mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kierowcy najczęściej sprawdzali swoje konta w lutym, maju i październiku. W lutym zrobili to 69 615 razy, w maju – 49 124, a w październiku – 48 328. By szybko i bezpiecznie móc sprawdzić stan swojego konta należy założyć profil zaufany. Jeśli go nie masz, załóż na pz.gov.pl

To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów mamy na koncie mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Oto najkrótsza droga do sprawdzenia liczby punktów karnych:

 • Wejdź na www.GOV.pl
 • W sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne
 • Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.
 • Znikający punkt

  Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada również na pytanie kiedy znikną punkty, które nazbieraliśmy na swoim koncie:
 • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
 • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

 • Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu – nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

  Wyjątkowo punkty karne nie znikną z Twojego konta w dwóch przypadkach – jeżeli suma Twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

  Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
  Do ulubionych