REKLAMA

Maratończyk podpierał powieki zapałkami
Utworzona: 2019-11-08

Zatrzymany przez ITD kierowca Actrosa rozpoczął właśnie swoją siedemnastą godzinę jazdy, a w ciągu ostatniej doby odebrał tylko niespełna 3 godziny odpoczynku.

Rutynowa kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy z WITD Wrocław w miejscowości Przesieczany wykazała, że kierowca pojazdu należącego dla rumuńskiego przewoźnika używał dwóch kart kierowców wykonując międzynarodowy transport w celu rejestrowania odpoczynku na swojej karcie. Trasa jaką pokonał pojazd od załadunku liczyła ponad 910 km, a kierowca na swojej karcie zarejestrował tylko 677 km. Kierowcę ukarano mandatami karnymi. Ponadto na poczet stwierdzonych naruszeń, pobrano kaucję w wysokości ponad 10000 złotych.

Jednak to nie jedyny kierowca, który został ukarany za przekroczenie czasu pracy. Jak sam tłumaczył inspektorom, robił tak, by zarobić więcej. Do zatrzymania ciężarówki należącej do polskiego przewoźnika doszło tym razem w Łodzi. W trakcie kontroli stwierdzono, iż jej kierowca nie rejestrował na karcie kierowcy swojej aktywności. Analiza wydruków, danych wczytanych z urządzenia rejestrującego wykazała, iż kierowca dopuścił do powstania naruszeń dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, wymaganych przerw i odpoczynków, których waga została określona w przepisach prawa, jako „BARDZO POWAŻNE NARUSZENIA”. Kierowca został ukarany 6 mandatami karnymi na kwotę 2950 zł. Natomiast przedsiębiorcy grozi teraz kara administracyjna w wysokości 8300 zł. Ponadto kierujący dostał zakaz jazdy do momentu odebrania odpoczynku dobowego.

Powyższe kontrole po raz kolejny potwierdzają, że pomimo wzmożonych działań prowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego szoferzy w dalszym ciągu używają drugiej karty bądź nie rejestrują właściwie czasu swojej pracy zagrażając tym samym naszemu bezpieczeństwu na drogach.

Źródło: WITD Wrocław/Łódź
Do ulubionych