REKLAMA

Kolej na Arabię Saudyjską
Utworzona: 2019-10-21

Arabia Saudyjska ogłosiła realizację końcowego etapu wdrażania systemu TIR, który ma wzmocnić strategiczną pozycję Królestwa jako regionalnego centrum logistyki handlu i tranzytu.

Oświadczenie zostało wydane przez dyrektora Urzędu Celnego Arabii Saudyjskiej, H.E. Ahmeda Alhakbani podczas krajowej konferencji logistycznej w Rijadzie. Przystępując do konwencji TIR, Arabia Saudyjska staje się ważnym węzłem komunikacyjnym dla trzech kontynentów - Europy, Afryki i Azji - i włącza się do funkcjonującego na całym świecie systemu tranzytu celnego i gwarancji bezpieczeństwa, do którego należy 76 krajów na całym świecie. W ramach systemu TIR, którym na mocy mandatu ONZ zarządza Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) ciężarówki przewożące towary korzystają z jednej międzynarodowej gwarancji od początku do końca podróży, a informacje przewozowe są wymieniane elektronicznie między wszystkimi zainteresowanymi stronami. Dzięki temu system jest łatwym, bezpiecznym i niezawodnym sposobem przemieszczania towarów przez granice.

Dzisiejszy komunikat to doniosły moment dla Arabii Saudyjskiej, Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), Bliskiego Wschodu i reszty świata. Dzięki wdrożeniu systemu TIR Arabia Saudyjska staje się częścią jedynego systemu tranzytu celnego o zasięgu globalnym, a dzięki zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów może liczyć na znaczny wzrost obrotów w handlu międzynarodowym. Arabia Saudyjska jest teraz częścią sieci handlowej, która rozciąga się od Europy Zachodniej aż do wschodnich Chin i Afryki. IRU będzie kontynuować ścisłą współpracę z miejscowymi urzędnikami i naszą organizacją członkowską w Arabii Saudyjskiej, aby zapewnić skuteczne wdrożenie systemu TIR - z korzyścią dla przewoźników, gospodarki saudyjskiej i licznych partnerów handlowych na całym świecie powiedział Umberto de Pretto, Sekretarz Generalny IRU.

System TIR skraca czas oczekiwania na przejściach granicznych dla operatorów, a tym samym przyczynia się do redukcji kosztów, zwiększając konkurencyjność przedsiębiorstw i umożliwiając obniżenie cen towarów dla konsumentów na całym świecie. Stosowany w systemie TIR sposób pieczętowania ładunku od ponad 70 lat gwarantuje bezpieczeństwo przewożonych towarów, a większa efektywność wynikająca z krótszego czasu podróży pomaga branży sprostać obowiązkom związanym z redukcją CO2.

Biorąc pod uwagę, że 30% światowej wymiany handlowej odbywa się przez Morze Czerwone, Arabia Saudyjska stanowi potęgę gospodarczą w regionie. Jednak dwustronny handel z krajami arabskimi wynosi obecnie poniżej 10%, a tylko 5,8% eksportu trafia do sąsiadów należących do Rady Współpracy Krajów Zatoki Perskiej. Dzięki wdrożeniu systemu TIR firmy i przewoźnicy saudyjscy będą teraz mogli zacieśnić dwustronne relacje handlowe z bezpośrednimi sąsiadami należącymi do Rady, a także poprawić wiarygodność regionu jako centrum handlowego między Azją, Europą i Afryką.

Źródło: IRU
grafika poglądowa
Do ulubionych