Kto i dlaczego niszczy polski transport?
Utworzona: 2019-10-09

Telewizja Media Narodowe opublikowała na kanale YouTube wywiad z Rafałem Meklerem, przedsiębiorcą transportowym z 13-letnim doświadczeniem w branży. Rozmówca wyraził wielkie obawy o przyszłość polskiego transportu w kontekście spodziewanych regulacji prawnych związanych z Pakietem Mobilności.

W ponad półgodzinnym wywiadzie Rafał Mekler przedstawił m.in. genezę zdobycia przez polskie firmy transportowe dominującej pozycji w Unii Europejskiej, co w konsekwencji doprowadziło do podjęcia protekcjonistycznych działań ze strony państw zachodnich, m.in. Niemiec i Francji. Gość Mediów Narodowych, kandydat Konfederacji w wyborach do sejmu, wyraził zaniepokojenie tym, że regulacje zawarte w Pakiecie Mobilności mogą drastycznie pogorszyć sytuację polskich przewoźników działających na arenie międzynarodowej. Spodziewane ograniczenia, np. w kabotażu czy związane z przymusowym powrotem do bazy lub obowiązkowym postojem w celu tzw. ostygnięcia pojazdu (cool down) doprowadzą do tego, że środki transportu zamiast przewozić ładunki i zarabiać, zbyt często będą stać lub jeździć "na pusto".

Według Rafała Meklera, jeśli Pakiet Mobilności zostanie uchwalony w niekorzystnym dla polskiego transportu kształcie, co jest realnym zagrożeniem, nasz rząd nie powinien pozostać bierny, tylko wprowadzić działania symetryczne. Mogą one np. polegać na tym, że niemieckie czy francuskie sieci handlowe działające w naszym kraju zostałyby zobowiązane do wypłacania pracownikom wynagrodzeń na poziomie płacy minimalnej obowiązującej w macierzystych państwach. Przedsiębiorca zwrócił również uwagę na to, że bardzo korzystna dla rodzimej branży transportowej byłaby normalizacja wzajemnych stosunków i relacji handlowych z Rosją, gdzie można by skierować polskie ciężarówki.

Obejrzyj wywiad


Źródło: YouTube
Fotografia poglądowa
Do ulubionych