REKLAMA

Kto będzie szczęśliwym posiadaczem Volvo FL6 z 1988 roku?
Utworzona: 2019-09-08

17-tonowa ciężarówka, pokryta graffiti wykonanym przez artystę znanego jako Banksy, zostanie wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Bonhams w sobotę 14 września br. podczas aukcji samochodów Goodwood Revival.

Volvo FL6 z 1988 roku z napisem „Turbo Zone Truck (Teraz możecie się śmiać ale pewnego dnia to my będziemy rządzić)”, pochodzący z roku 2000, jest największym po względem rozmiarów dziełem Banksy'ego, o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Znaczenie tej pracy odzwierciedla jej wartość szacowana na kwotę 1-1,5 mln funtów (1,3-2 mln dolarów). W przeliczeniu na naszą walutę - między 5-8 mln zł. Towarzyszy mu certyfikat autentyczności wydany przez Pest Control, studio Banksy'ego.

Historia ciężarówki

Podczas plenerowej imprezy z okazji końca tysiąclecia odbywającej się gdzieś w Hiszpanii, Mojo, współzałożyciel trupy wędrownej Turbozone International Circus, znanej z ekstrawaganckich pokazów pirotechnicznych zaprezentował Banksy’emu ciężarówkę Volvo FL6. Nieznany jeszcze wówczas nikomu graficiarz rozpoczął pracę z tym „pustym płótnem” podczas imprezy, którą kontynuował przez następne dwa tygodnie. Ciężarówka z projektem Banksy'ego przez kilka lat podróżowała po całej Europie i dotarła nawet od Ameryki Południowej, przewożąc sprzęt do uznanego przez krytyków przedstawienia pt. „Kopciuszek”. Dzieło pojawia się w książce Banksy'ego, Wall and Piece, opublikowanej przez Century w roku 2006.

Obrazy Banksy'ego na ciężarówce

Banksy zyskał światową sławę dopiero w roku 2006, dzięki wystawie Barely Legal, która odbyła się w Los Angeles. Dlatego graffiti pt. „Turbo Zone Truck (Teraz możecie się śmiać ale pewnego dnia to my będziemy rządzić)” z roku 2000, jest fascynującym świadectwem tego, że wezwania do anarchii i zmian społecznych kierowane przez artystę już tweedy odgrywały ważną rolę w jego twórczości. Obrazy na ciężarówce przedstawiają sylwetkę mężczyzny zamierzającego się młotem w metalowe koło zębate. Tło stanowią latające małpy i czerwone gwiazdy z napisem „cyrk” umieszczonym z tyłu ciężarówki, a Druga strona ciężarówki przedstawia grupę żołnierzy uciekających przed armatą. Tytuł utworu znajduje się nad głową jednego z żołnierzy, a słowo „charge” („rządzić” mogące też oznaczać „do ataku”) jest wypisane dużymi literami.Nadrzędnym przesłaniem dzieła jest wezwanie do anarchii: „My przeciwko nim i to my zwyciężymy”. Ostateczny wydźwięk pracy to mocna deklaracja, będąca zarówno bezpośrednim wezwaniem do broni przeciwko establishmentowi jak i formą przekształcenia zwykłego pojazdu dostawczego w niezwykłe dzieło sztuki.

Banksy jest prawdopodobnie najważniejszym artystą, który pojawił się od początku tego wieku, a jego największe pod względem rozmiarów dzieło komercyjne, stanowi kolejny dowód wysokiej jakości jego prac, jakie pojawiają się na aukcjach. Kompozycja nosi wszystkie charakterystyczne cechy tego niezrównanego artysty prowokatora. Bardzo się cieszymy mogąc po raz kolejny wystawić na aukcję pracę z jego najlepszego dorobku, tak jak robimy to od ponad 10 lat powiedział Ralph Taylor, kierownik działu światowej sztuki powojennej i współczesnej w domu aukcyjnym Bonhams.

Praca będzie wystawiona na sprzedaż podczas aukcji samochodów w Goodwood, Chichester, w hrabstwie Sussex w sobotę 14 września o godz. 13.00.

Źródło i zdjęcia: Bonhams
Do ulubionych