REKLAMA

Rumuńska ciężarówka z wyłącznikiem tachografu i emulatorem AdBlue
Utworzona: 2019-09-01

Pojazd trafił na parking strzeżony do momentu wpłacenia kaucji przez przewoźnika na poczet przyszłej kary.

Ciężarówkę jadącą z Rumunii do Kazachstanu zatrzymano na odcinku krajowej „dziewiętnastki” w miejscowości Wyżne koło Rzeszowa. W trakcie oględzin stanu technicznego inspektorzy zauważyli pęknięcie na przedniej szybie pojazdu, co skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dalsza kontrola wykazała jeszcze poważniejsze nieprawidłowości. W pojeździe zainstalowany był niedozwolony wyłącznik służący do fałszowania czasu pracy kierowcy. Inspektorzy mieli też zastrzeżenia do terminowość pobierania danych z karty kierowcy i z tachografu. W ciężarówce znajdował się również emulator AdBlue, którego zadaniem było imitowanie prawidłowego działania układu oczyszczania spalin. Usunięcie tego urządzenia spowodowało, że poziom płynu spadł do zera, a to oznacza, że system oczyszczania spalin był niesprawny.

Wobec rumuńskiego przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 12 tys. zł kary za stwierdzone nieprawidłowości. Ciężarówka trafiła na parking strzeżony do momentu wpłacenia kaucji przez przedsiębiorcę na poczet przyszłej kary.

Źródło: GITD
Do ulubionych