Na drogach całego świata codziennie rozgrywają się ludzkie dramaty. Kiedy słyszymy o ofiarach wypadków drogowych, najczęściej na myśl przychodzi nam to, że ktoś stracił życie. Kim zatem są ci, którzy przeżyli wypadek? Kim są bliscy tych, którzy zginęli? A sprawca i jego rodzina? Otóż na to określenie - ofiary wypadków drogowych - składają się ci wszyscy ludzie, bo jak nazwać ocalałą z wypadku, która już nigdy nie stanie na własne nogi, osierocone dzieci, rodziców opłakujących swojego syna czy córkę, po których został przydrożny krzyż? Jak nazwać matkę, która musi wytłumaczyć dzieciom, że ich ojciec przez kilka lat nie wróci do domu, że jest w więzieniu bo przez podjęcie niewłaściwej decyzji odebrał komuś życie?
Ten dzień jest po to aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wypadków, ale jest też po to aby pokazać nam, użytkownikom dróg, że nasze decyzje, które na co dzień podejmujemy na drodze mogą zmienić zarówno życie nasze jak i innych już na zawsze. Musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży kiedy wsiadamy do samochodu, że ten cud techniki, którym się poruszamy w niewłaściwych rękach może stać się „narzędziem zbrodni”. Funkcjonariusze apelują do użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, o to aby wyruszali w podróż ze świadomością, że nie są sami na drodze, że to od nich zależy bezpieczeństwo zarówno ich samych jak też innych użytkowników dróg.
W Polsce główne obchody Dnia Pamięci, od kilku lat, odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Ważnym elementem uroczystości jest zapalenie symbolicznego światła przed pomnikiem oraz posadzenie Drzewa Pamięci. Ponadto, organizowane są uroczystości kościelne, spotkania z rodzinami ofiar, koncerty, seminaria naukowe. Do uroczystości w Zabawie będzie można przyłączyć się poprzez transmisję dostępną 19 listopada od godz. 10:30 TUTAJ 📌
Źródło: policja
Utworzona: 2023-11-19