Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Protest na granicy z Ukrainą eskaluje. Słowacy rozważają przyłączenie do polskich przewoźników

Utworzona: 2023-11-14


Od 6 listopada 2023 roku polscy przewoźnicy blokują trzy przejścia graniczne z Ukrainą - Dorohusk, Korczową i Hrebennem. Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS) grozi zablokowaniem granicy od swojej strony.

Polscy przewoźnicy na wspomnianych przejściach granicznych przepuszczają tylko pojazdy osobowe, autobusy, transporty żywych zwierząt, pomoc humanitarną oraz wojskową. Powodem protestu jest nadmierna konkurencja po liberalizacji transportu międzynarodowego pomiędzy Ukrainą a krajami Unii Europejskiej. Przewoźnicy domagają się przywrócenia systemu zezwoleń dla strony ukraińskiej, zakazu rejestracji w Polsce firm spoza Unii, wydzielonej kolejki dla samochodów z rejestracjami UE oraz osobnej dla pustych ciężarówek. Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej jest bardzo napięta. Kilka dni temu ukraińscy kierowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wyszli naprzeciw polskim przewoźnikom, ale zostali zablokowani przez policję. Chcąc pokazać swoje niezadowolenie w miejscowości Stołpie weszli na przejście dla pieszych, po którym chodzili w kółko uniemożliwiając przejazd samochodów.

Z informacji przekazanych przez Rafała Meklera (jednego z przedsiębiorców protestujących na granicy polsko-ukraińskiej) przedstawiciele słowackich przewoźników proponują stronie polskiej wspólne działania względem przewoźników z Ukrainy. Obie strony mają się spotkać w sprawie omówienia szczegółów. Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS) grozi zablokowaniem przejścia granicznego od strony słowackiej dla ukraińskich przewoźników, jeśli Komisja Europejska nie zwróci wydawania zezwoleń handlowych na transport w obrębie Unii Europejskiej. Przewodniczący UNAS w komunikacie prasowym oświadczył, że zwraca się do Ministerstwa Transportu Republiki Słowackiej o nawiązanie współpracy z Komisją Europejską i zażądanie zwrotu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników. Jednocześnie tamtejsze Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych Republiki Słowackiej ČESMAD zwróciło się do ministra transportu o dokładne sprawdzenie ukraińskich pojazdów na terenie Słowacji. Chodzi o kontrole zezwoleń na transport, przestrzeganie przepisów socjalnych, stanu technicznego pojazdów oraz opłaty za przejazdy.

Ukraińcy informują natomiast o ciągłych negocjacjach z polskimi przewoźnikami w sprawie odblokowania przejść granicznych. Zainteresowani uważają, że brak zezwoleń powinien zostać utrzymamy tak długo, jak trwa wojna. Proponują polskim władzom uruchomienie pasów dla pustych ciężarówek na przejściach granicznych "Ugriniv - Dolgobyczyv" i "Grushiv - Budomezh". Ponadto uważają, że blokada granicy narusza szereg porozumień, a żądania polskich przewoźników są absurdalne.

Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels