Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Transport drogowy vs. kolejowy – jakie są zalety każdego z nich?


Transport drogowy i kolejowy stanowią obecnie najpowszechniej stosowane sposoby przewozu ładunków w ujęciu krajowym i międzynarodowym. Co jest bardziej opłacalne? Przedstawiamy aspekty, które należy wziąć pod uwagę, aby podjąć świadomą decyzję, korzystną z biznesowego punktu widzenia.

Co przemawia za wyborem transportu drogowego?

Jednym z największych atutów transportu drogowego jest bez wątpienia to, że trasa przebiega z miejsca wyjściowego do docelowego – od drzwi A do drzwi B. To oznacza, że nie ma konieczności organizowania dodatkowego przewozu ładunku z dworca pod drzwi magazynu czy placu, na którym ma zostać rozładowany.

Wybór tego rozwiązania zapewnia też inwestorowi względną swobodę w sytuacji, gdy pojawią się niespodziewane trudności. Wypadek drogowy, zmiana organizacji ruchu ze względu na remonty czy nawet utrudnienia spowodowane czynnikami pogodowymi (np. konary zagradzające jezdnię po wichurze) – nic nie przeszkodzi w zrealizowaniu transportu. Wystarczy tylko szybko zmienić trasę na nową, aby zlecenie zostało wykonane terminowo – niezależnie od okoliczności, których nie sposób przewidzieć.

Swobodę można też interpretować jako możliwość realizacji przewozu każdego dnia i o dowolnej godzinie. Wszystko sprowadza się jedynie do dostępności kierowcy oraz osób od załadunku i rozładunku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyspieszyć lub opóźnić wyjazd, o ile tylko uda się zapewnić niezbędny personel. Zrealizowanie usługi ekspresowej nie powinno zatem stanowić problemu.

Duża część firm spedycyjnych instaluje w swoich samochodach nadajniki GPS. Pozwala to na śledzenie w czasie rzeczywistym trasy transportu drogowego, co z kolei przekłada się na łatwe planowanie rozładunku oraz dalszych procesów.

Transport drogowy nadaje się do transportu różnych ładunków. Problemu nie powinny stanowić nawet materiały potencjalnie niebezpieczne lub toksyczne, które wymagają przedsięwzięcia odpowiednich środków bezpieczeństwa. Przy spełnieniu określonych wymagań możliwe jest również przewożenie w ten sposób ładunków ponadgabarytowych.

Transport kolejowy – zalety i wady

Chociaż w kontekście przewozu osób koleje nie zawsze kojarzą się punktualnością i niezawodnością, transport kolejowy towarów cieszy się dużym powodzeniem. Największą rolę odgrywa w tym stosunkowo niski koszt jednostkowy. Co istotne, obniża się on wraz ze wzrostem odległości, więc doskonale sprawdza się przy dużych dystansach.

W transporcie kolejowym nie ma też znaczenia to, jak duży jest ładunek. To sprawia, że rozwiązanie okazuje się dobrym wyborem tak przy przewozie jednej palety, jak i przy zapełnieniu ładunkiem całego pojazdu. To stwarza też pole do transportu towarów ciężkich i ponadgabarytowych.
Pociąg jest też uważany za niezawodny środek transportu. Nie dotyczą go chociażby trudności związane z niesprzyjającą pogodą, jak oblodzona jezdnia czy ulewny deszcz utrudniający kierowcom widoczność. Jedyne opóźnienia mogą wynikać z problemów natury technicznej, takich jak awaria sieci trakcyjnej czy opóźnienie innego składu kolejowego.

Należy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ładunku przewożonego drogą kolejową. O ile ciężarówka może zatrzymać się niemal w każdym miejscu, o tyle pociąg staje jedynie na wyznaczonych stacjach. Przy dodatkowo zaplombowanych wagonach szansa na dowiezienie ładunku w nienaruszonym stanie jest bardzo wysoka.

W kontekście bezpieczeństwa warto też wziąć pod uwagę statystyki dotyczące wypadków. W 2022 roku doszło do 24 wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem samochodów i pieszych*. Dla porównania – w tym samym roku doszło do 21 322 wypadków drogowych, a z tego:
  • 1 043 spowodowali kierowcy prowadzący pojazdy o DMC do 3,5 t,
  • 648 spowodowali kierowcy prowadzący pojazdy o DMC powyżej 3,5 t**.

Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny. Pociąg elektryczny jest bowiem niemal zeroemisyjny i generuje znacznie niższy ślad węglowy niż transport drogowy, w przypadku którego w grę wchodzi duża emisja spalin do środowiska.

Warto jednak mieć na uwadze to, że możliwość zastosowania tego środka transportu zależy od układu sieci kolejowej, która nie zawsze dociera do mniejszych miejscowości. Dodatkowo trzeba zorganizować przewóz towaru ze stacji do miejsca docelowego, co generuje kolejne koszty.

Transport drogowy czy kolejowy? A może kompromis?

Z powyższego jasno wynika, że oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Transport drogowy wydaje się korzystniejszą opcją, gdy w grę wchodzi stosunkowo niewielki ładunek, który trzeba przewieźć na krótkim dystansie. W przypadku dłuższych tras i większych gabarytów rozsądniejszym wyjściem może być natomiast wykorzystanie transportu kolejowego. Transport drogowy warto więc traktować jako uzupełnienie dla transportu kolejowego, a nie jako alternatywę dla niego.

Szukając optymalnego rozwiązania z zakresu logistyki, warto zdać się na wsparcie profesjonalistów, takich jak np. firma transportowo-logistyczna AsstrA. Dzięki spersonalizowanemu podejściu możliwe jest dopasowanie działań do specyfiki każdego biznesu, niezależnie od jego rozmiaru i charakteru. To z kolei nie tylko gwarancja właściwie i terminowo zrealizowanych usług, ale również oszczędność w kontekście finansowym.
Źródła:
* https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/statystyki-wypadkow-podsumowanie-2022/
** https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE