Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma niewielki wpływ na zahamowanie tego procesu. Gdy wsiadamy do pojazdu, który stał na słońcu, warto otworzyć wszystkie okna i wywietrzyć wnętrze, dopiero wtedy zamknąć i poczekać chwilę na efekty działania klimatyzacji mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22˚C, ale podczas upałów można ją podwyższyć, aby różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie była zbyt duża, mogąc stać się przyczyną przeziębień. Mając pojazd bez klimatyzacji, lepiej uwzględnić częstsze postoje, by się nieco schłodzić. Kluczowe jest także, aby podczas jazdy mieć uchylone okna w celu zapewnienia stałego dopływu powietrza do kabiny.
Zmęczenie upałem nie różni się zbytnio od niewyspania. Ma negatywny wpływ na szybkość reakcji i może powodować nieadekwatną do sytuacji nerwowość. Bez względu na źródło irytacji kierowca musi pamiętać, że jego zachowanie ma znaczenie dla bezpieczeństwa wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mówiąc o upałach, nie możemy zapomnieć o kierowcach ciężarówek i kurierach, dla których wysokie temperatury to podwójny stres. Oprócz obciążenia fizycznego zwiększa się również ryzyko wypadków z powodu wybuchów i uszkodzeń opon spowodowanych wysoką temperaturą. Warto zatem skorzystać z porad, które przygotował dla zawodowców ADAC Truckservice.
Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault