Przy utrzymujących się temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza wybuchy opon mogą pojawić się znikąd, gdyż upał powoduje pęknięcie nawierzchni drogi i wyboczenie asfaltu. Niekiedy śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg czai się głównie na autostradach zbudowanych z płyt betonowych. Dlatego obowiązuje zasada: jazdy ze szczególną ostrożnością, zwracając uwagę na ograniczenia prędkości, zachowanie większej odległość od poprzedzającego pojazdu i słuchanie ostrzeżeń w komunikatach drogowych nadawanych przez stacje radiowe.
Przed wyjazdem ważne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Trwałe promieniowanie słoneczne nagrzewa asfalt do 60 stopni Celsjusza. Opony stają się bardziej miękkie i szybciej się zużywają. Jeśli ciśnienie powietrza nie jest prawidłowe, opony przegrzewają się, mogą pęknąć, a nawet zapalić. Dlatego kierowcy ciężarówek powinni zapobiegawczo sprawdzać opony i koła zapasowe pod kątem uszkodzeń i ciał obcych oraz sprawdzać ciśnienie, gdy opony są zimne.
Zjedzenie lekkiego posiłku oraz odpowiednia ilość snu i płynów są również ważne dla zawodowych kierowców i kurierów. Zimne napoje nie są dobrym pomysłem. Sprzyjają nawet poceniu się, ponieważ organizm musi kompensować dużą różnicę temperatur. ADAC Truckservice zaleca picie trzech litrów płynów w ciągu dnia i ustawienie klimatyzacji na około sześć do dziesięciu stopni poniżej temperatury zewnętrznej. Chłodzące spraye do ciała, polewanie zimną wodą przedramion czy kremowanie nóg żelem chłodzącym i układanie ich w przerwach zapewniają natychmiastowy efekt odświeżający. Podczas rozładunku zaleca się lekkie nakrycie głowy.
Zaleca się ostrożność, jeśli wystąpią bóle i zawroty głowy, senność lub nudności. W takich przypadkach obowiązuje następująca zasada: natychmiast się zatrzymaj, idź do cienia, wypij płyny i w nagłych wypadkach wezwij lekarza. Zestawienie prawi obowiązki obejmują pracodawców i pracowników w związku z wysokimi temperaturami w Polsce zebraliśmy w materiale: Uff jak gorąco...
Źródło: ADAC TruckService
Utworzona: 2022-08-04