Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Poprawa warunków pracy i życia wszystkich pracowników

Utworzona: 2022-09-16


Stosunkiem głosów 505 do 92 (44 posłów wstrzymało się od głosu) Parlament przyjął w środę, 14 września br. nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej.

Przepisy tej dyrektywy, które Parlament uzgodnił z Radą w czerwcu, mają poprawić warunki pracy i życia wszystkich pracowników w Unii, a także wspierać postęp społeczno-gospodarczy. Określono w nich minimalne wymogi adekwatności minimalnego wynagrodzenia, które przewiduje prawo krajowe lub które ustalono w drodze negocjacji zbiorowych. Przepisy te będą też lepiej chronić prawo pracowników do minimalnego wynagrodzenia. Na temat prac Parlamentu Europejskiego nad minimalnym wynagrodzeniem dla pracowników w UE pisaliśmy w materiałach: Potrzeba wprowadzenia uczciwej płacy minimalnej i Doczekamy się sprawiedliwej płacy minimalnej w UE?

Nowa dyrektywa będzie mieć zastosowanie do wszystkich pracowników w Unii, którzy są związani umową o pracę lub pozostają w stosunku pracy. Państwa członkowskie, w których minimalne wynagrodzenie gwarantuje się wyłącznie w drodze negocjacji zbiorowych, nie będą musiały wprowadzić ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Nie będą też musiały zapewnić powszechnego stosowania przepisów dyrektywy.

Ocena adekwatności minimalnego wynagrodzenia

To państwa członkowskie ustalają wysokość minimalnego wynagrodzenia. Będą one jednak musiały zagwarantować, że takie wynagrodzenie zapewni pracownikom godne życie, przy uwzględnieniu kosztów utrzymania oraz ogólnego poziomu wynagrodzeń. Aby ocenić adekwatność dotychczasowego ustawowego wynagrodzenia minimalnego, państwa członkowskie mogą określić krajowy koszyk towarów i usług w oparciu o ceny rzeczywiste. Mogą też ustalić je na poziomie 60% mediany wynagrodzeń brutto lub 50% średniego wynagrodzenia brutto.

Wspieranie negocjacji zbiorowych

Negocjacje zbiorowe na poziomie sektorowym i międzybranżowym są ważnym czynnikiem ustalania adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Dlatego też należy je wspierać i promować w oparciu o nowe przepisy, które przyjęli dzisiaj europosłowie. W krajach, w których mniej niż 80% pracowników jest objętych negocjacjami zbiorowymi, państwa członkowskie, we współpracy z partnerami społecznymi, będą musiały określić plan działania, aby objąć tymi negocjacjami większą liczbę pracowników.

Monitorowanie i prawo do dochodzenia roszczeń

Zatwierdzony przez posłów tekst przewiduje, że państwa członkowskie Unii wprowadzą system egzekwowania przepisów. Ma on obejmować wiarygodny monitoring oraz kontrole i inspekcje w terenie. W ten sposób będzie można zapewnić przestrzeganie przepisów oraz walczyć ze stanowiącym nadużycie podwykonawstwem, fikcyjnym samozatrudnieniem, nierejestrowanymi godzinami nadliczbowymi oraz wzrostem intensywności pracy.

Oczekuje się, że Rada we wrześniu oficjalnie zatwierdzi porozumienie. Państwa członkowskie będą wtedy miały dwa lata na wykonanie dyrektywy.

O pracy PE informowaliśmy w materiale.

O pracy PE informowaliśmy w materiale.

Źródło: Parlament Europejski
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels