Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Uff jak gorąco...

Utworzona: 2022-06-27


Pogoda, która od kilku dni panuje w Polsce zachęca bardziej do wypoczynku niż do pracy. Jakie jednak prawa i obowiązki obejmują pracodawców i pracowników w związku z wysokimi temperaturami?

Ogólne zasady dotyczące wysokiej temperatury w miejscu pracy

Kodeks pracy podkreśla przede wszystkim jaka temperatura jest graniczną, aby pracodawca zainterweniował w sprawie bezpieczeństwa swoich podwładnych. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, jeśli temperatura w pomieszczeniu zamkniętym przekracza 25 stopni, natomiast w przestrzeni otwartej 28 stopni, istnieje obowiązek dostarczenia zatrudnionym wody zdatnej do picia lub innych napojów, których temperatura powinna być dostosowana do panujących warunków.

Nie istnieje jednak zapis dotyczący maksymalnej temperatury, przy której pracownik (nie podlegający dodatkowej ochronie jak młodociani czy kobiety w ciąży) ma prawo odmówić wykonywania obowiązków. Kodeks pracy w dziale dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy zawiera zapis umożliwiający wstrzymanie się od wykonywanej pracy:

§ 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

§ 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

§ 3. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w § 1 i 2, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Ważną informacją jest to, że za okres wstrzymania się od wykonywania obowiązków należy się wynagrodzenie. Wydaje się jednak, że ogólna postać przepisów daje ogromne możliwości interpretacyjne, w związku z czym może dochodzić do odmiennego stanowiska pomiędzy pracownikami a pracodawcami.

Kierowcy w czasie upałów

Nie istnieją odrębne przepisy dotyczące tej grupy zawodowej. Kierowców autobusów, pojazdów przewożących materiały niebezpieczne oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton i długości powyżej 12 m, kierowców trolejbusów i motorniczych tramwajów ujęto na liście zawodów wymagających szczególnych właściwości psychofizycznych. Należy zatem pamiętać, że zmiany samopoczucia mogące mieć wpływ na jakość i sposób wykonywanej pracy, powinny zmusić prowadzącego pojazd do natychmiastowego zaprzestania jazdy.

Poza Kodeksem Pracy i obowiązującymi przepisami należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych użytkowników dróg.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels