Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zaprezentowali prawie seryjny prototyp swojej nowej ciężarówki elektrycznej
Utworzona: 2022-05-19

Szczególną cechą techniczną pionierskiego pojazdu, który ma trafić na rynek w roku 2024, jest możliwość ładowania prądem stałym o mocy kilku megawatów.

Firma ABB E-mobility, wiodący dostawca rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych na świecie, zamierza doprowadzić technologię ładowania megawatowego do dojrzałości rynkowej w ciągu najbliższych trzech lat. Obie firmy przygotowują się w ten sposób do kolejnego etapu elektryfikacji transportu: umożliwienia eksploatacji ciężarówek długodystansowych o dziennym zasięgu od 600 do 800 km.

Podczas jazdy testowej z udziałem ministra transportu, Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny MAN Truck & Bus, podkreślił, że przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania to jedyny sposób na transformację branży transportowej i osiągnięcie celów klimatycznych. Podkreślił również, dlaczego MAN stawia na akumulatorowe układy napędowe na potrzeby przyszłych bezemisyjnych flot pojazdów użytkowych: niskie koszty eksploatacji i najlepszy ogólny ślad energetyczny.


Aby zapewnić dzienny od 600 do 800 km, ciężarówka elektryczna MAN jest już dostosowana do korzystania z przyszłych megawatowych systemów ładowania, jakie zamierza wprowadzić na rynek firma ABB E-mobility.

Ładowanie megawatowe będzie wymagało nowej technologii zasilania o napięciu ponad 1000 woltów, co oznacza, że nieodzowne jest zapewnienie systemowego bezpieczeństwa elektrycznego i niezawodności powiedział Frank Mühlon, dyrektor generalny ABB E-mobility.


Innym ważnym elementem koniecznym do wdrożenia technologii ładowania megawatowego jest wprowadzenie jednolitego standardu. Niemcy mogą tu stanowić przykład: ponad 20 partnerów z sektora przemysłu i nauki, w tym MAN i ABB, pracuje w ramach projektu finansowanego przez niemiecki rząd, którego celem jest opracowanie pierwszego na świecie systemu ładowania o wysokiej wydajności. W czterech lokalizacjach wzdłuż federalnej autostrady A2 powstają dwa punkty wyposażone w megawatowy system ładowania (MCS). Projekt ma ma stanowić podstawa do rozwoju sieci stacji o zasięgu ogólnokrajowym.

Źródło: MAN Truck & Bus
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels