Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Czy towar klasy 9 powinien być pakowany osobno na palecie?
Utworzona: 2022-05-06

Na pytanie odpowiedzi udziela Jacek Pluta- ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia.

REKLAMA
Pytanie: Czy towar klasy 9 (baterie litowo-jonowe), powinny być osobno pakowane na palecie i nie łączone z pozostałym towarem, który nie podlega pod ADR?

Odpowiedź: W transporcie drogowym nie znajduję przepisów nakazujących osobne pakowanie baterii litowy z innymi towarami w tym niepolegającym ADR. Jedyne warunki, jakie powinny być zachowane wynikają z właściwych instrukcji pakowania określonych w rozdziale 4.1.4 Umowy ADR. Dla baterii litowy maja zastosowanie m.in. instrukcje pakowania P903, P908, P909, P910 i P911. Czytamy tam m.in., że ogniwa lub baterie powinny być zapakowane w opakowania w taki sposób, aby ogniwa lub baterie były zabezpieczone przed uszkodzeniami, które mogą być spowodowane przemieszczeniami wewnątrz opakowania. Są tam określone maksymalne wagi opakowań, że powinny być zabezpieczane przed zwarciem itd.

Ponadto, oprócz podstawowych środków ostrożności w zakresie bezpieczeństwa baterie litowe wymagają one opakowania wynikającego właśnie z przywołanych powyżej instrukcji, specjalnych etykiet o niebezpieczeństwie oraz specjalnych dokumentów, które potwierdzają zgodność z odpowiednimi przepisami.

Autor: ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Viking


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels