Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Od czego zależy składka na OC?


Zawarcie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem posiadacza pojazdu. Każde towarzystwo musi zapewnić klientom dokładnie taki sam zakres takiej ochrony, co wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy kierowcy zapłacą tyle samo za OC. Od czego zależy składka?


Co wpływa na cenę obowiązkowego OC?

Jak zostało wspomniane, każdy ubezpieczyciel musi zapewnić klientom dokładnie taki sam zakres ubezpieczenia OC. Minimalne sumy gwarancyjne wynoszą 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla majątkowych. Obowiązują one dla jednej szkody, nawet jeśli w zdarzeniu poszkodowanych jest wielu, a nie dla jednego poszkodowanego. Czy to wszystko oznacza, że ubezpieczyciela należy wybierać, biorąc pod uwagę wyłącznie składkę na OC? Nie do końca. Oferty mogą się różnić. Warto sprawdzić, czy dane towarzystwo przystąpiło do BLS, a także na jakich zasadach wydaje zieloną kartę. W ramach BLS możemy zgłaszać szkody jako poszkodowani do swojego ubezpieczyciela, a nie tylko do towarzystwa sprawcy. Natomiast zielona karta jest dokumentem niezbędnym w przypadku wyjazdu do wielu krajów – nie wszyscy ubezpieczyciele wydają ją za darmo.

Wysokość składki na OC zależy od wielu czynników. Oto te, które mają najczęściej największe znaczenie:
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy niedawno zdobyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów muszą się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia samochodu. Najczęściej taka zwyżka jest naliczana przez ok. 3 lata.
  • Historia przebiegu ubezpieczenia – kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo mogą liczyć na to, że ich składka na OC będzie niższa niż w przypadku tych, którzy powodują wypadki i kolizje. Każde takie zdarzenie sprawia, że cena za ochronę w kolejnym roku może wzrosnąć. Z drugiej strony pozytywny przebieg ubezpieczenia, kiedy to do naszego ubezpieczyciela nie zgłaszano żadnych szkód, może spowodować obniżenie składki w kolejnym okresie.
  • Wiek posiadacza pojazdu – ubezpieczyciele analizują statystyki wypadków i kolizji. Zdają sobie sprawę z tego, że najczęściej za takie zdarzenia odpowiadają młodzi kierowcy i to oni muszą się liczyć z wyższą składką na OC. Z danych Komendy Głównej Policji z 2019 roku wynika, że prowadzący pojazdy, którzy mieli od 18 do 24 lat charakteryzowali się zdecydowanie największym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Wynosił on 17,4. Dla porównania drugą pod tym względem grupą byli kierowcy mający od 25 do 29 lat z wynikiem 9,5, czyli blisko dwukrotnie niższym. W 2019 roku młodzi kierowcy spowodowali 4910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6409 odniosło obrażenia.
  • Stan cywilny – posiadacze pojazdów, którzy założyli już rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi, mogą liczyć na niższą cenę za OC niż single.
  • Miejsce użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela kluczowe znaczenie ma nie tyle miejscowość, w której rejestrujemy pojazd, co miejsce jego faktycznego użytkowania. Niższa może być cena OC w przypadku jazdy głównie w małej miejscowości, a wyższa w dużym mieście.
  • Pojazd – znaczenie może mieć marka, rodzaj, model, pojemność silnika, wiek, wartość, przebieg i inne czynniki. Najczęściej posiadacz małego auta miejskiego zapłaci za OC mniej niż właściciel sportowego samochodu.
  • Płatność – z reguły można ją rozłożyć na raty, ale wtedy należy liczyć się z tym, że cena ubezpieczenia OC będzie wyższa niż w przypadku jednorazowej zapłaty.

Nie są to wszystkie czynniki, które mają wpływ na opłatę za ubezpieczenie OC. Najlepszym sposobem na wyliczenie składki jest skorzystanie z kalkulatora na stronie danego towarzystwa. W dosłownie kilka minut, po podaniu wymaganych informacji, dowiemy się, ile będzie wynosić koszt OC. Do wyliczenia składki ubezpieczyciel potrzebuje informacji o posiadaczu, pojeździe, a także kilku innych. Na tej podstawie jest w stanie podać ostateczną składkę na OC.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels