Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Brytyjski rząd ostrzega przed wzmożonym ruchem granicznym
Utworzona: 2021-01-13

W związku z tym przedsiębiorstwa i przewoźnicy handlujący między Wielką Brytanią a UE powinni jak najszybciej upewnić się, że spełniają niezbędne wymagania przed przekroczeniem granicy.

Eksporterzy muszą dostarczyć przewoźnikom odpowiednią dokumentację, w tym deklaracje wywozowe i dodatkowe certyfikaty potrzebne w przypadku produktów takich jak roślinne i zwierzęce, a przewoźnicy kierujący się do hrabstwa Kent muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i uzyskać zezwolenie na wjazd do hrabstwa przed udaniem się do portu. W przeciwnym razie grozi im grzywna i zawrócenie z drogi.

Zezwolenie na dostęp do Kent

Jak informuje brytyjski rząd, od zakończenia okresu przejściowego ruch ciężarówek przez Kent do granicy Wielkiej Brytanii z UE był niewielki. W ciągu ostatniego tygodnia średnio 1584 ciężarówek dziennie próbowało przekraczać granicę, co stanowi jedynie około 40% wartości zwykle notowanych w przeszłości. W zeszłym roku o tej porze każdego dnia granicę przekraczało średnio 4067 ciężarówek.

Od początku roku poziom zgodności z przepisami był również stosunkowo wysoki: na granicy zawrócono jedynie około 700 ciężarówek – w większości z powodu braku negatywnego wyniku testu na obecność wirusa. Nie było również większych problemów ze spełnianiem wymogu posiadania zezwolenia na wjazd do Kentu, w sumie do tej pory wydano ich 18.000.
Dzięki małemu natężeniu ruchu granicznego i wysokiemu poziomowi przestrzegania przepisów, zakłócenia obsługi pojazdów na granicy były ograniczone do minimum.

W ostatnim czasie daje się jednak zaobserwować stały wzrost ruchu samochodów ciężarowych, na poziomie około 20% z dnia na dzień. W efekcie należy spodziewać się, że natężenie ruchu osiągnie normalny poziom o tej porze roku, czyli około 5000-6000 pojazdów dziennie. Oznacza to, że kluczowe znaczenie odgrywa gotowość granic i handlowców. Od czwartego tygodnia stycznia przewiduje się, że liczba ciężarówek zmierzających do Francji w każdym tygodniu wyniesie około 40 000. To zwiększone natężenie może potencjalnie spowodować znaczne zakłócenia, jeśli handlowcy i przewoźnicy nie podejmą niezbędnych kroków w celu dostosowania się do nowych przepisów.

Przewoźnicy zmierzający do Kentu muszą uzyskać negatywny wynik testu COVID w ciągu 72 godzin od czasu przeprawy i uzyskać zezwolenie na wjazd do hrabstwa przed udaniem się do portu. Zezwolenie oraz informacje o dokumentach, jakie powinni im wydać handlowcy, można uzyskać za pomocą usługi „Sprawdź swój pojazd” na stronie GOV.UK.

Brak wyniku testu lub zezwolenia na wjazd do Kentu uniemożliwia przekroczenie granicy i jest karane grzywną wysokości 300 funtów. Do tej pory nałożono już około 150 mandatów za nieprzestrzeganie obowiązku posiadania zezwolenia oraz próbę ominięcia kolejki na granicy.

Źródło: gov.uk
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels