
Zakaz obowiązuje na następujących autostradach:
🚩 A12 Inntalautobahn,
🚩 A13 Brennerautobahn,
🚩A14 Rheintal/Walgau,
pod warunkiem, że celem przejazdu jest wspomniany fragment A13 prowadzący do granicy z Włochami.
W praktyce oznacza to, że zakaz obejmuje wszystkie ciężarówki spełniające kryteria wagowe, które jadą z Austrii do Włoch przez przełęcz Brenner.
Ograniczenie nie dotyczy natomiast:
🚩 ruchu w przeciwnym kierunku (z Włoch do Austrii),
🚩 ani przejazdów, które nie obejmują końcowego odcinka A13 objętego zakazem.
Zakaz wprowadzono w wybrane dni roku, w tym 28 maja, ze względu na przewidywane duże natężenie ruchu i konieczność ograniczenia liczby pojazdów ciężarowych na szczególnie obciążonych odcinkach austriackiej sieci autostrad.
Wyjątki od zakazu
Z zakazów prowadzenia pojazdów, o których mowa powyżej, wyłączone są:1. Przejazdy, które są przeznaczone wyłącznie do transportu bydła, przesyłek pocztowych, czasopism, dostarczania napojów w miejscach wycieczek, dostaw na stacje benzynowe, do lokali gastronomicznych i na imprezy, w celu naprawy systemów chłodniczych, usług holowania, pomocy drogowej, korzystania z pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, opieki medycznej, przejazdy pojazdów przedsiębiorstwa utrzymania dróg lub pojazdów w jego imieniu, pojazdów utrzymanie ruchu drogowego, budowy dróg lub kolei, pojazdów służby bezpieczeństwa publicznego, straży pożarnej, odbiór odpadów, unieszkodliwianie odpadów, eksploatacja oczyszczalni ścieków lub pojazdów regularnego przedsiębiorstwa transportowego w celu utrzymania regularnych usług regularnych, a także przejazdy pojazdami typu wesołe miasteczko, przejazdy pojazdami grupy zawodowej techników oświetlenia i nagłośnienia do i z miejsca wykonania zlecenia, przejazdy zgodnie z § 42 ust. 3a StVO, przejazdy samochodami ciężarowymi, pojazdami przegubowymi lub samochodami ciężarowymi z przyczepami austriackich sił zbrojnych lub obcych wojsk, których nie można przełożyć, które znajdują się w Austrii na podstawie ustawy o pobycie żołnierzy, Federalny Dziennik Ustaw I nr 57/2001, lub przejazdy transportów pomocowych uznanych organizacji.
2. Przejazdy wykorzystywane wyłącznie do przewozu towarów do lub z portów lotniczych (§ 64 ustawy o lotnictwie) lub lotnisk wojskowych wykorzystywanych do celów lotnictwa cywilnego zgodnie z § 62 ust. 3 ustawy o lotnictwie.
3.Przejazdy w ramach kombinowanego transportu towarowego kolej–droga: od nadawcy do najbliższego technicznie odpowiedniego terminala załadunkowego lub od najbliższego technicznie odpowiedniego terminala rozładunkowego do odbiorcy, a także powrót do kolejnego miejsca załadunku – pod warunkiem, że kierowca posiada w pełni wypełniony dokument, z którego wynika, że pojazd lub jego zabudowa (np. nadwozie wymienne, kontener) były lub będą przewożone koleją. Ten sam zapis stosuje się odpowiednio do kombinowanego transportu wodno-drogowego.
Źródło: § 42 ust. 3a StVO – Straßenverkehrsordnung