Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Nowszy tachograf Continental – łatwiejsza dokumentacja i mniej problemów

Utworzona: 2025-03-27


Po uzyskaniu homologacji typu dla najnowszej wersji inteligentnego tachografu (V2) VDO DTCO 4.1 Continental rozpoczął sprzedaż urządzenia.

DTCO 4.1a spełnia wszystkie wymagania zaktualizowanego rozporządzenia UE nr 2016/799, zarówno pod względem technologicznym, jak i funkcjonalnym. Zapewnia niezawodne dane do wydajniejszej kontroli w międzynarodowym transporcie towarowym i do wielu innych zastosowań w zoptymalizowanym zarządzaniu flotą.

DTCO 4.1a to pierwsze urządzenie przemysłowe oferujące bezpieczną funkcjonalność GNSS z europejskiego źródła i jest dostępne jako nowe urządzenie, a od tego lata także jako aktualizacja oprogramowania dla DTCO 4.1. Podobnie jak jego poprzednik, DTCO 4.1a jest niezbędny do zapewnienia ulepszonej dokumentacji delegacji kierowców i kabotażowy. W tym celu wykorzystuje dane z europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, dzięki któremu ulepszony moduł GNSS (Global Navigation Satellite System) automatycznie wykrywa i rejestruje położenie pojazdu i przekraczanie granic i w pamięci masowej. Oficjalne uwierzytelnianie tych danych za pośrednictwem OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) sprawi, że dane te będą w przyszłości jeszcze bezpieczniejsze i bardziej niezawodne. Dane dotyczące położenia pojazdu są rejestrowane na początku i na końcu codziennych godzin pracy, po każdych trzech godzinach całkowitego czasu jazdy oraz podczas załadunku i rozładunku.

Oczekujemy, że w niedalekiej przyszłości władze UE oficjalnie zatwierdzą usługę OSNMA dla systemu. Tak więc faza przejściowa dla DTCO 4.1 potrwa ponad 5 miesięcy od jej wprowadzenia wyjaśnia Dirk Gandras, szef zarządzania programem tachografów w Continental.

Oprócz bezpieczeństwa danych, najwyższym priorytetem dla DTCO 4.1a jest także łączność. Podobnie jak wszystkie inteligentne tachografy, urządzenie jest wyposażone w zewnętrzną antenę DSRC (Dedicated Short-Range Communication). Od połowy 2019 r. umożliwia ona organom kontrolnym pobieranie danych i informacji o pojazdach w całej Europie za pomocą czytnika DSRC, a tym samym przeprowadzanie zdalnych kontroli pojazdów. Dzięki interfejsowi Bluetooth, w jaki wyposażony jest tachograf DTCO 4.1a, możliwe jest jego zdalne monitorowanie i kontrolowanie za pomocą urządzeń zewnętrznych, takich jak smartfony. Continental oferuje w tym celu aplikację VDO Fleet, która dostępna jest zarówno na iOS, jak i Androida. Aplikacja jest połączona z wewnętrzną platformą zarządzania flotą VDO Fleet, dzięki czemu np. wymagane prawem pobieranie danych, a także ręczne wpisy uzupełniające można wykonywać w bardzo prosty sposób. Ponadto interfejs ITS (Intelligent Transportation Systems) umożliwi w przyszłości wiele innych zastosowań. Na podstawie wiarygodnych, bezpiecznych i jednoznacznie przypisywalnych danych z tachografu możliwe będą aplikacje wykraczające daleko poza wymogi prawne i regulacyjne, które ułatwią pracę operatorom flot pojazdów użytkowych. Jednym z przykładów jest integracja usług poboru opłat, znana jako pobór opłat za pomocą tachografu.

Postanowienia pakietu mobilności UE wdrażane są od 2022 r. w calu zapewnienia lepszych warunków pracy, uczciwszej konkurencji i większego bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym UE 2021/1228, działania w tym zakresie obejmują również stopniowe wprowadzanie drugiej wersji inteligentnego tachografu dla różnych klas pojazdów użytkowych. Od sierpnia 2023 r. nowo zarejestrowane pojazdy użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony są fabrycznie wyposażane w tachograf DTCO 4.1. W 2024 r. ruszyła pierwsza fala modernizacji pojazdów wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym i wyposażonych w tachograf analogowy lub cyfrowy pierwszej generacji (do DTCO3.0a).

Do 19 sierpnia br. wszystkie pozostałe pojazdy o masie powyżej 3,5 tony używane w transporcie międzynarodowym muszą również wymienić inteligentne tachografy pierwszej wersji (takie jak DTCO 4.0) na nowe urządzenie. Continental zaleca, aby modernizacja była przeprowadzana w ramach obowiązkowej okresowej kontroli tachografu w celu skrócenia przestojów spowodowanych nieplanowanymi wizytami w warsztacie.Latem, wraz z obowiązkową dwuletnią kalibracją pierwszych urządzeń DTCO 4.1, dostępna będzie aktualizacja oprogramowania, która wprowadzi nowe funkcje z wersji DTCO 4.1a.

Przegląd głównych funkcji DTCO 4.1a

Do ulubionych

Komentarze (3)

~Kierowca
2 mies. temu
I jeszcze niech podaje czy robiłem siku czy co inne na danym parkingu
~Bartosz
2 mies. temu
Wszystko fajnie tylko dlaczego nikt nie pisze jak wadliwe są te tachografy. Reklamacja goni reklamacje. Nigdy jeszcze nie było tak psujących się tachografów. Zajmuje się tachografami już prawie 20 lat i przez cały ten czas nigdy nie miałem tachografów tak wadliwych. Nagminne gubienie GNSS, uszkadzające się klapki kart, blokowanie się tachografów bez powodu, krzaki na wyswietlaczach itd... Wszystkich swoich klientów informuje co chcą założyć i jak później ciągnie się proces reklamacji, ale jak każą im to instalować to co mają zrobić? Sam też przestałem sprzedawać te buble. Jeśli klient chce to kupuje zestaw a ja mu instaluje, jako serwis mam dość jazd z reklamacjami. Powinni wycofać te przepisy dopóki urządzenia będą dopracowane.
~12345
2 mies. temu
Znowu produkt dla naiwnych, nie wiem co za baran się tak rozpływa nad tym tachografem, chyba jeszcze żaden tachograf nie był tak wadliwie zrobiony, oprogramowanie to do niego chyba pisał jakiś wania, błędy, błedy, błedy, co najlepiej zrobić? kupić inny bo ten produkt tachopodobny jest do niczego
Zobacz cały wątek
FIRMOWY SPOTLIGHT
STALSPEED


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels