Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Niemcy mają problem. Firmom ciągle brakuje wykwalifikowanych pracowników

Utworzona: 2024-11-03


Inicjatywa „Die Wirtschaftsmacher” zaprezentowała wyniki tegorocznego badania dotyczącego niedoboru wykwalifikowanych pracowników w logistyce. Pomimo rosnącej popularności rozwiązań w zakresie cyfryzacji i automatyzacji, firmy w dalszym ciągu mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników posiadających umiejętności wymagane w różnych profilach zawodowych.

Dane zebrane w ramach badania wskazują, że niektórych obszarach sytuacja nieznacznie się poprawiła, podczas gdy w innych braki kadrowe są nadal poważnym problemem.

70% ankietowanych firm odczuwa brak wykwalifikowanych pracowników. Oprócz specjalistów handlowych i kierowców zawodowych, szczególnie poszukiwani są specjaliści IT i stażyści. Choć wydaje się, że sytuacja nieco się poprawiła w porównaniu z ostatnim badaniem przeprowadzonym jesienią 2023 r., ponad 60% ankietowanych spodziewa się dalszego pogorszenia sytuacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym jako konsekwencje niedoboru wykwalifikowanych pracowników respondenci częściej wskazywali zwiększone koszty rekrutacji i personelu. Oprócz wyzwań demograficznych (37,5%) i branżowych, takich jak porównywalnie niższe wynagrodzenia (35,9%), jako przyczynę podano negatywny lub nieaktualny wizerunek logistyki (37,5%).

Możliwości dalszego szkolenia i zmiany kariery stają się coraz ważniejsze

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom niedoborów kadrowych, takim jak zahamowanie rozwoju firmy (32,5%), utrata umiejętności (35%) oraz dodatkowe obciążenie reszty pracowników (45%), firmy coraz częściej podejmują działania w celu zwiększenia elastyczności swojej oferty (40%), m.in. poprzez rozwiązania ułatwiające zmianę zawodu (40) i dalszy rozwój (35%). Wyniki badania pokazują po raz kolejny, że problem braków kadrowych można rozwiązać jedynie poprzez wdrożenie kompleksowego pakietu środków, m.in. inwestycje w budowanie marki pracodawcy i rekrutację wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Za najskuteczniejszy środek w tym roku uznano regularną rewaloryzację wynagrodzeń.

Trend: priorytetowe traktowanie zrównoważonych strategii HR

Badanie po raz kolejny zostało wsparte naukowo przez CBS International Business School, uniwersytecki partner przedsiębiorców.

Oprócz wspomnianych wyzwań, chciałbym zwrócić uwagę na inny kluczowy aspekt, a mianowicie pełniejsze wykorzystanie potencjału cyfryzacji w branży logistycznej. Technologie takie jak automatyzacja procesów pomagają złagodzić niedobory wykwalifikowanych pracowników. Z drugiej strony, nowe technologie wiążą się z nowymi wymaganiami, a co za tym idzie, umiejętnościami pracowników. To z kolei prowadzi do powstania rosnącej luki kompetencyjnej, chociażby w zakresie zaawansowanego przetwarzania danych, czyli tego, co obecnie określa się mianem "data science". Szybkie tempo rozwoju technologii powoduje, że firmy muszą stawić czoła temu wyzwaniu poprzez inwestowanie w coraz to nowe i jeszcze bardziej intensywne programy szkoleń z dziedziny umiejętności cyfrowych, a także innych umiejętności, takich jak odporność osobista. Dzięki takim działaniom pracodawcy zwiększają swoją atrakcyjność, przygotowują pracowników na złożone wyzwania naszych czasów i maksymalnie wykorzystują ich potencjał. Aby zachować konkurencyjność w dłuższej perspektywie, ważne jest również znalezienie właściwej równowagi między cyfryzacją a zabezpieczeniem wiedzy specjalistycznej podsumował wyniki badania prof. dr Nils Finger, zajmujący się zarządzaniem łańcuchem dostaw w CBS.
Źródło: Die Wirtschaftsmacher
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels