Z przeprowadzonej przez BG Verkehr analizy 244 zdarzeń, wynika, że 23% upadków przy wsiadaniu i wysiadaniu kończyło się poważnymi obrażeniami, najczęściej ramion, głowy, kolana i kostki.
Doświadczeni kierowcy rzadziej ulegają wypadkom
Warto podkreślić, że do upadków częściej dochodzi na terenie innych firm i na publicznych obszarach ruchu drogowego niż w siedzibie pracodawcy. Oznacza to, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność na nieznanym terenie – zwłaszcza podczas wysiadania. Kolejny wniosek wynikający z analizy: kierowcy z trzyletnim i krótszym stażem w transporcie ciężarowym stanowili nieproporcjonalnie duży odsetek wśród ofiar upadków. Natomiast bardzo doświadczeni kierowcy z ponad 20- lub więcej niż 30-letnim stażem rzadko ulegają wypadkom. Kolejnym czynnikiem, który wywiera wpływ na częstotliwość upadków jest pogoda. Wsiadanie jest bardziej niebezpieczne podczas deszczu, śniegu lub oblodzenia niż w suchych warunkach. Zanieczyszczenia na stopniach, na przykład błotem, zwiększają ryzyko.Zalecenia
Przed wejściem lub wyjściem z kabiny:👉 Otwórz całkowicie drzwi. Bezpieczne wchodzenie lub wychodzenie oraz zatrzymanie się jest możliwe tylko wtedy, gdy drzwi są całkowicie otwarte.
👉 Sprawdź czy stopnie i uchwyty są w odpowiednim stanie.
Warunki pogodowe i stan podłoża:
👉 Zwracaj uwagę na warunki pogodowe i zachowaj szczególną ostrożność przy mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni.
👉 Przed wejściem usuń śnieg, lód i gruz ze stopni.
👉 Zwróć uwagę na stan nawierzchni, taki jak nierówności i krawężniki.
Podczas wchodzenia i wychodzenia:
👉 Zawsze wsiadaj przodem i wysiadaj tyłem.
👉 Stosuj prawidłową technikę „2+1”: Dwie ręce i jedna stopa są zawsze w kontakcie z pojazdem!
👉 Korzystaj z dostępnych uchwytów.
👉 Korzystaj z każdego stopnia.
👉 Nie skacz!
👉 Podczas wchodzenia i schodzenia noś obuwie dobrze otulające stopy, z podeszwą antypoślizgową, aby zapobiec wysuwaniu się butów i ześlizgiwaniu się ze stopnia.
👉 Wychodząc, nie trzymaj w rękach żadnych przedmiotów.
Źródło: BG Verkehr
grafika poglądowa