Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Pracowników brakuje, bo są zbyt obciążeni pracą - niderlandzkie wnioski

Utworzona: 2024-09-02


Prawie 29 procent przedsiębiorców wciąż uważa, że rosnące obciążenie pracowników jest najważniejszym skutkiem niedoboru personelu. Większość z nich nadal ma trudności ze znalezieniem pracowników, choć nieco mniej przedsiębiorców odczuwa rzeczywisty brak personelu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tak wynika z raportu CBS na podstawie Conjunctuurenquête Nederland z lipca 2024 roku, przeprowadzonego we współpracy z KVK, EIB, MKB-Nederland i VNO-NCW. W Niderlandach prawie we wszystkich branżach mniej przedsiębiorców wskazuje na wzrost obciążenia pracowników jako główny skutek niedoboru personelu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jedynie w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie wskaźnik ten nieznacznie wzrósł. Przedsiębiorcy w handlu detalicznym najczęściej wskazują na wzrost obciążenia pracowników – ponad 43 procent. W branży hotelarsko-gastronomicznej oraz w sektorze informacji i komunikacji przedsiębiorcy najczęściej odczuwają wzrost kosztów pracy. Szczególnie w wydobywaniu surowców, handlu i naprawie samochodów oraz w budownictwie przedsiębiorcy częściej niż rok temu mają do czynienia ze wzrostem kosztów pracy. Ponad 13 procent przedsiębiorców zatrudnia mniej wykwalifikowany personel, co często dotyczy przedsiębiorców z branży budowlanej i hotelarsko-gastronomicznej.

Przy poszukiwaniu pracowników przedsiębiorcy napotykają na różne przeszkody. Najwięcej przedsiębiorców (23 procent) wskazuje, że liczba osób poszukujących pracy jest ograniczona, szczególnie w budownictwie oraz w transporcie i logistyce. Ponad 17 procent zauważa brak wykwalifikowanych osób. Przedsiębiorcy z branży handlu i naprawy samochodów (30 procent) oraz przemysłu (26 procent) częściej napotykają na ten problem. 12 procent firm wskazuje, że potencjalni pracownicy stawiają wyższe wymagania niż mogą lub chcą spełnić. Problem ten często pojawia się w sektorze wydobywczym oraz w sektorze informacji i komunikacji. Przedsiębiorcy z rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa oraz z sektora transportu i logistyki najczęściej wskazują, że potencjalni pracownicy wybierają pracę poza ich sektorem.

Ponad 71 procent przedsiębiorców odczuwa niedobór pracowników na początku trzeciego kwartału, co jest nieco mniej niż rok wcześniej, kiedy to odsetek ten wynosił ponad 75 procent. W 2022 roku odsetek ten wynosił ponad 84 procent. W większości branż mniej przedsiębiorców odczuwa niedobór personelu niż rok wcześniej. W hotelarstwie i handlu detalicznym spadek ten był największy: z około 85 procent do ponad 69 procent. W handlu i naprawie samochodów oraz w transporcie i logistyce prawie 82 procent przedsiębiorców nadal odczuwa niedobór personelu, czyli podobnie jak rok temu. Jedynie w budownictwie więcej przedsiębiorców zgłasza niedobór pracowników niż w 2023 roku.

Przedsiębiorcy wskazują w również na główne przeszkody w prowadzeniu działalności. Na początku trzeciego kwartału 2022 roku niedobór pracowników jako główna przeszkoda osiągnął szczyt, wynosząc prawie 48 procent. Następnie stopniowo spadł do ponad 35 procent na początku trzeciego kwartału 2024 roku. Mimo to nadal jest to najczęściej wskazywana przeszkoda przez przedsiębiorców.

Źródło: CBS
Do ulubionych

Komentarze (4)

~Darcj
9 mies. temu
Wyzysk 21 wieku
~Metka
9 mies. temu
Niderlandy i zbyt duże obciążenie pracą w patologii, niemożliwe.

Może ci holenderscy przedsiębiorcy zbyt lekkomyślnie podchodzą do siły roboczej, zbyt pochopnie zwalniając białych potencjalnie chorych ludzi, czyli po 50 roku życia, którzy częściej korzystają ze zwolnień lekarskich?

Gdyby Holendrzy byli uczciwi to Polacy na starość i w chorobie nie wracali by do kraju i nie obcizaliby polskiego systemu zaufania międzypokoleniowego.
Koleś przez x czasu buduje dobrobyt w takiej NL a jak zaczyna chorować lub zdrowie słabnie to wraca do PL, bo się zburzył, nie wrabia normy i holender kopnol tego ludka w dupę.
~Metka
9 mies. temu
Niech Holendrzy ściągaj i osiedlają u siebie pracowników ze swoich kolonii, tych młodych, dynamicznych, zaangażowanych w pracę i profity "inżynierów".
Mają za mało multikulti.
tagoo
9 mies. temu
A małpy z Madagaskaru czekają...

Zaszczepione pińć razy na covida, siedzą na wysokich drzewach i wypatrują, kiedy dziady zaproszą ich do pracy...

One pracowite są i nie pyskują o kasę - zadowolą się jedynie kartonem bananów tygodniowo...

Jeszcze PO łapkach będą całować w dowód wdzięczności, że dostają na czas i w ustalonym terminie banany...
Zobacz cały wątek
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels