Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Chcą, by za kierownicą ciężarówek było coraz więcej kobiet

Utworzona: 2024-04-05


W związku z brakami kadrowymi w transporcie i małym udziałem kobiet w tej grupie zawodowej, MAN Truck & Bus uruchamia czwartą edycję programu WoMAN w Hiszpanii. Celem projektu jest wsparcie finansowe dla kilkunastu kobiet.

Według Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, liczba nieobsadzonych stanowisk pracy dla kierowców na całym świecie sięgnie aż 7 mln, podczas gdy w Europie w roku 2028 r. do obsadzenia będzie ich 745 000. Sytuacja jest spowodowana brakiem zmiany pokoleniowej, o czym świadczy fakt, że obecnie niespełna 5% zawodowych kierowców ciężarówek w Europie ma mniej niż 25 lat. Dlatego kluczowe znaczenie mają wszelkie działania, które zapewnią napływ nowego pokolenia kierowców i przyciągną kandydatów z grup mniej reprezentowanych, takich jak kobiety.

W Europie udział płci pięknej w tej grupie zawodowej jest poniżej 3%. Działania promocyjne skierowane do kobiet mogą pomóc w rozwiązaniu istotnego problemu dla strategicznego sektora gospodarki, jakim jest transport drogowy, który odpowiada za przewóz 90% wszystkich towarów i wytwarza blisko 5% PKB. W związku z tym niemiecki producent pojazdów uruchomił czwartą edycję programu stypendialnego WoMAN, z którego dotychczas w Hiszpanii skorzystało 30 kobiet, a obecnie kolejne 10 uczestniczy w szkoleniu. Celem projektu jest wsparcie finansowe, które pokrywa 70% kosztów uzyskania prawa jazdy kat. C+E, a także świadectwa kwalifikacji zawodowej w transporcie.

Na rynku hiszpańskim tylko 2% kierowców to kobiety. Program WoMAN zapewnia rozwiązanie tego problemu, podkreślając rolę kobiet-kierowców, co spotyka się z bardzo pozytywnym odzewem społecznym, a także wśród niektórych dużych przewoźników powiedziała dyrektor generalna MAN Truck & Bus Iberia, Stéphane de Creisquer.
Źródło: MAN Truck & Bus
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels